back to top
13.5 C
Tirana
E martë, 23 Prill, 2024

Instituti Kyrias dhe “Foleja Kombëtare” – nga Genci Hoti

Gazeta

Foleja Kombëtare - 1931
Foleja Kombëtare – 1931

Instituti Kyrias dhe “Foleja Kombëtare”

nga Genci Hoti

Në Bibliotekën e Dr. Av. Vasil K. Dilo gjeta një broshure, në pamje të parë pa shumë pretendime, por që me tërhoqi vëmendjen për titullin e saj: “Foleja Kombëtare”* (foto), botuar me rastin e 40 vjetorit të Institutit Kyrias (1891-1931) si një institut kombëtar shqiptar. Duke e lexuar ndesha në një fakt me të vërtet sensacional: Ky institut ishte formuar me 24 Maj 1891, nga zonja Sevasti Dako – Qiriazi, pikërisht atje ku sot ndodhet Instituti Bujqësor i Kamzës. Dikur në atë vend kishte qenë një shtëpi e vjetër (foto), dhe ku më vonë ishte ngritur instituti në fjalë (foto).
Pra rezulton se ky institucion arsimor të jetë më i vjetri në Shqipëri, edhe përpara Teknikumit Harri Fultz; dhe sivjet më 24 maj paska 128 vjetorin e themelimit.
Studentët e Institutit Bujqësor të Kamzës, sot mund të krenohen për vjetërsinë mbi një shekullore të shkollës së tyre, e cila na paska pasur një histori mjaft të pasur dhe produktive…
.
Ndërtesa e vjetër - para Institutit Kyrias
Ndërtesa e vjetër – para Institutit Kyrias
*Libri “Foleja Kombëtare” është botuar në vitin 1931 në shtypshkronjën “Gutenberg”, ka 110 faqe ku janë publikuar veprimtaritë me rastin e 40 vjetorit të Instituti Kyrias! Gjëra jo vetëm interesante, por dhe të paditura prej shume prej nesh. Jam kureshtar të di nëse ekziston ndërtesa e vjetër dhe a e dinë ish studentët dhe pedagogët e Institutit Bujqësor në Kamëz, gjenezën dhe lavdinë e shkollës së tyre?
.
Instituti Kyrias - Kamëz
Instituti Kyrias – Kamëz

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.