back to top
16.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Prill, 2024

Ernest Koliqi për Dom Lazër Shantojën

on

|

views

and

comments

Dom Lazer Shantoja (1892-1945)
Dom Lazer Shantoja (1892-1945)
Ernest Koliqi për Dom Lazër Shantojën

Shumë kanë pyetë pse komunistat u suellën aq egërsisht me të mjerin poet, i cili mbas kthimit në Shqipni, jetonte pa u përzie në rrymat e ndryshme politike qi turbullojshin vendin, veҫanisht në periudhën 1941, deri në 1943. Spjegimi asht vetëm nji. Komunistat shqiptarë, antiperëndimore, antikristjanë, menijshin në Dom Lazrin shkrimtarin i cili, lidhë me traditat ma të shëndoshta autoktone, mbillte në shkrimet e veta thelbin ringjalljes të nji qytetnimi të pastër perëndimuer të mbrume me krishtënimin. Shkrimja e qytetnimit perëndimuer qi shkëlqente në prozat e lirikat e tija, i acaronte komunistat e në të njejtën kohë i frikësonte, tue qenë se në të ata zbulojshin nji vegël antikomuniste me depërtim të lehtë ndër shpirtnat e rinisë. Shija e të rijve përkonte me stilin e Shantojës, t’ushqyem prej frymzimeve etnike, por të shprehun në mënyrë moderne, ku patetizmi e humorizmi harmonizoheshin në mënyrë elegante. Ai dinte me përkthye esencën sarkastike të përshtatshme racës shqiptare me përpikni humorizmit të vulës perëndimore.

 

Related Images:

Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.