Ende jeton plumbi që pushkatoi Vilson Blloshmin e Genc Lekën… – nga Flamur Hoxha

0
13
Flamur Hoxha & Bedri Blloshmi
Flamur Hoxha & Bedri Blloshmi
Flamur Hoxha & Bedri Blloshmi
Flamur Hoxha & Bedri Blloshmi

Ende jeton plumbi që pushkatoi

Vilson Blloshmin e Genc Lekën…

nga Flamur Hoxha

Kur shihja plumbin që ka përshkruar Vilson Blloshmin e Genc Lekën, pra një nga plumbat e pushkatimit të tyre, 45 vjet më parë, të cilin e mbante në dorë Bedri Blloshmi, vëllai i përkushtuar i Vilsonit, për të zbardhur të vërtetën e Vilsonit e Gencit, (i dënuar edhe ai vetë me pushkatim në të njëjtin gjyq) ndjeva një trishtim të thellë.
E pashë atë plumb në ekspozitën kushtuar dy poetëve martirë, në 45 vjetorin e pushkatimit te tyre.
E pra ende jeton plumbi që pushkatoi Vilsonin e Gencin, ende jeton ai plumb që i pushkatoi ata dhe na vrau të gjithëve ne, lirinë.
Ende ai plumb vret të ardhmen tonë, sigurinë tonë!
Ky plumb, së bashku me disa foto edhe dokumente të ndryshme u paraqitën në ekspozitën e organizuar në mjediset e Institutit te studimit te krimeve të komunizmit, ku mora pjesë i edhe unë i ftuar si vizitor.
Jam përpjekur ta mbështes sa kam mundur veprimtarinë e Klubit të Poezisë, për njohjen e Vilsonit dhe Gencit. Kam mbështetur botimin e disa librave të tyre, po edhe disa aktivitete shkrimtarësh në nderim të dy poetëve martirë që ka organizuar herë mbas here “Klubi i Poezisë”. Dhe nuk mund të mungoja kurrsesi në çeljen e kësaj ekspozite të veçantë në të 45 përvjetor të pushkatimit të dy poetëve librazhdas të kapur me pranga dorë për dore…
13 korrik 2022

Vilson Blloshmi - Vepra - "Klubi i Poezise"
Vilson Blloshmi – Vepra – “Klubi i Poezise”
Genc Leka  - Vepra - "Klubi i Poezise"
Genc Leka – Vepra – “Klubi i Poezise”
Aktivitet Letrar te Shtëpia e Blloshmëve në Bërzeshtë
Aktivitet Letrar te Shtëpia e Blloshmëve në Bërzeshtë
Poetët Martirë:  Vilson Blloshmi & Genc Leka - Klubi i Poezisë
Poetët Martirë: Vilson Blloshmi & Genc Leka – Klubi i Poezisë

Related Images:

Artikulli paraprak14 Korriku i Francës dhe piktura e Eugène Delacroix – nga Ermira Godo
Artikulli tjetërShënime nga Kuba – nga Arben Kallamata
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.