Edhe Palasë, Dhërmi bosh! – nga Denata Rroji

0
15
Denata Rroji
Denata Rroji
Denata Rroji

Edhe Palasë, Dhërmi bosh!

nga Denata Rroji

Nacionalist as patriot nuk bahesh duke mbrojtë “rrugaçërinë” e turizmit të paprecedent që duan të na ofrojnë ata pseudopronarë përgjat rivieres shqiptare që mbështeten nga autoritetet ligjvënëse dhe lokale për të na ofru këtë turizëm të braktisun për pasojë sot.
Për vite të tana turistët shqiptarë nga Kosova dhe Maqedonia erdhën autokolona nga mbarë bota, edhe pse kalonin përgjat bregdetit Dalmat e nuk tundoheshin, edhe kur vinin nga rruga e Kombit mes trafiqeve të tmerrshme sfilitëse nuk lodheshin, vetëm për të bërë pushime në Shqipninë e tyne të zemrës.
Po ne si i pritëm? I pritëm me përçmim, arrogancë, anipse lekët ia merrnim duke i ushtru standard të dyfishtë me ta, mashtru, ofendu e duke ia rrite çmimin dy apo trefish në sy, ndryshe prej pushuesit shqiptar.
Ne heshtëm para këtij fenomeni të turpshëm.
Nuk reaguam, nënqeshëm…
Tashi, meqë qeshëm, na erdh radha ne të jemi viktimat. Sepse “rrugeçërit privatë” nuk i pengoi as nuk i pengon kush, “komodë në sjelljen e tyre me përvojë abuzimin”, prej dy viteve sillen edhe me keq tashma me turistët vendas.

Vere 2022
Vere 2022

Fitesa me rrugaçëri ka pasoja

Pasojave nuk i gëzohemi por na lejoni të reagojmë të paktën si qytetarë duke bojkotu këtë rrugaçëri pronarësh që kanë zaptuar detin në mënyrën më arbitrare dhe më paprecedent në botë që nga “shezlone të dhunshme në çmime.”
Me jetesën dhe djersën e secilit prej nesh nuk duhet të tallet askush, as në emër të patriotizmit.
Të fillojnë këta rrugeçër pronarësh uzurpues sëpari të sillen “patriote” dhe të përulur ndaj turistit të huaj apo vendas në çmim dhe shërbim.
Ky është hapi i parë dhe i vetëm.
marre nga muri i Denata Rroji, 16 korrik 2022

Related Images:

Artikulli paraprakReplikë znj. Shefkije Islamaj, mbi Kongresin e Drejtshkrimit 1972 – nga Gjokë Vata
Artikulli tjetërEleminimi i Familjes Perandorake Ruse – përgaditi Sokol Neçaj
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.