16.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Edhe një herë mbi 29 nëntorit 1944 – nga Genci Hoti

on

|

views

and

comments

Libri i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave mbi Pleniumin e Beratit 23-27 nëntor 1944.
Libri i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave mbi Pleniumin e Beratit 23-27 nëntor 1944.

Edhe një herë mbi 29 nëntorit 1944

nga Genci Hoti

Deri me 1990 në Shqipëri është diskutuar, më shumë nën zë, data e çlirimit midis 28 dhe 29 nëntorit. Pasja e një dokumenti mbi këtë temë në bibliotekë, prej janarit 1945, nuk ma jepte kurajon për ta publikuar sepse ishte vetëm një fakt. Dalja në dritë e shumë botimeve, mbas 1992, treguan se data e çlirimit (ngjarja reale sipas termave gjuhësore nuk e justifikon praninë e termit “çlirim”) nuk është 29 nëntori, por as 28 nëntori. Renditjen e fakteve të publikuara do të bëj sipas kohës së ngjarjes dhe jo rëndësisë parësore të tyre.

Frontespici i libri te Drejtorisë së Përgjithshme mbi Pleniumin e Beratit 23-27 nëntor 1944
Frontespici i libri te Drejtorisë së Përgjithshme mbi Pleniumin e Beratit 23-27 nëntor 1944

Fakti i parë i ndodhur është i dokumentave të PKSH, me 23-27 nëntor 1944 në Berat, ku është mbajtur pleniumi i 2 i KQ të PKSh (sipas botimit të Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave, Politika antikombëtare e Enver Hoxhës, përgatitur për botim nga Prof. Ndreçi Plasari dhe Dr. Luan Malltezi, Tiranë 1996 (fotot). Në këtë botim, në forme ditari të përmbledhur, ekziston një kapitull me emërtimin: 25 nëndor 1944, f. 98-166 (foto). Në këtë janë bërë diskutime nga pjesmarrësit e mëposhtëm:
Pandi Kristo, Baca (Ramadan Ҫitaku), Alqi Kondi, Kiço Ngjela, Nako Spiru, Sejfulla Malëshova, Velimir Stojniç, Enver Hoxha, Liri Gega. Disa nga këta diskutantë kanë thënë:
Nako Spiru: “Sot jemi në një Shqipëri të çliruar” (f. 125 – foto);
Sejfulla Malëshova: “Sot jemi në çlirimin e krejt Shqipërisë” (f. 131- foto);
Velimir Stojniç: “Keni çliruar me luftë vendin tuaj” (f. 134 – foto), duke shtuar: “Do të bëni që populli jugosllav të fyhet rëndë nëqoftëse nuk kordinoni veprimet me Malin e Zi. Çfarë do të thonë shokët tuaj në Kongresin e Rinisë në Malin e Zi, po nuk u bë ky koordinim. Në Mal të Zi derdhet gjak, aty luftojnë divizionet fashiste që kane ikur nga Shqipëria dhe Greqia. Divizionet tuaja qëndrojnë në tokat e çliruara” (f. 147 – foto)
Shihet qartë, sipas ketij materiali, se data 25 Nëndor 1944 është dita e çlirimit të plotë të Shqipërisë nga procesi i drejtimit politik nazifashist.
Në janar të 1945-sës Zyra e Informatave të Qeverise së Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka botuar një revistë në gjuhën shqipe me titull “Ngjarjet e Muejit” ku flitet dhe për Shqipërinë. Në këtë revistë çuditërisht jepet një përcaktim për ditën e çlirimit të sajë, por pa dhënë datën e saktë. Sipas sajë “Për çudi çlirimi i plotë i Shqipërisë takoi pak ditë para ditës së Flamurit”. Ky fakt hedh poshtë jo vetëm datën 29 nëndor, por edhe atë 28 nëndor si ditë të çlirimit, të paktën sipas këtij dokumenti të ardhur nga SH.B.A.

Kapitulli mbi diskutimet e datës 25 nëntor 1944
Kapitulli mbi diskutimet e datës 25 nëntor 1944
Fjala e Nako Spiros
Fjala e Nako Spiros
Fjala e Sejfulla Maleshovës
Fjala e Sejfulla Maleshovës
Fjala e Velimir Stojniçit
Fjala e Velimir Stojniçit
Vazhdimi i fjalës së Velimir Stojniçit
Vazhdimi i fjalës së Velimir Stojniçit

Pastaj vijnë me rradhë kujtimet e Shefqet Peçit, i cili në librin e tij me kujtime dhe dokumenta nga lufta nac-çli. tregon se me 25 Nëndor 1944, ai e kishte gjetur popullin e Shkodrës në festë, dmth të çliruar.
Lekë Harapit, 50 vjet kujtime, Shkodër 1996, kostaton se 4 ditë në kalendarin komunist nuk prish punë, e keqja vjen nga gënjeshtra (f. 46).

Revista e Zyrës së Informatave të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, janar 1945
Revista e Zyrës së Informatave të Qeverisë së Shteteve te Bashkuara të Amerikës, janar 1945
Faqja që tregon se e kujt ishte kjo revistë
Faqja që tregon se e kujt ishte kjo revistë
Përcaktimi i datës se kur është çliruar Shqipëria në nëntor 1944
Përcaktimi i datës se kur është çliruar Shqipëria në nëntor 1944

Ky material është publikuar për herë të parë në faqen genchoti.com, pastaj genc.hoti.com, në artikullin: 8-Edhe një herë: kur është çliruar Shqipëria? 11.12.1996; ndërsa është botuar për herë të parë në gazetën Koha e Jonë 03 nëndor 2005, me një përmbajtje shumë më të zgjeruar, pastaj në internet në faqen e albanovaonline.com, 14 Prill 2008, Forumi shqiptar, www.egleniyoruz.net.

 

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.