12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

E gёzofsh “shtetin” o kushёri! – refleksion nga Ilir Allkja

on

|

views

and

comments

Doktor Ilir Allkja
Doktor Ilir Allkja

E gёzofsh “shtetin” o kushёri!

refleksion nga Ilir Allkja

Takoj një kushёri me të cilin kisha vite pa e parë. Më kërkoi ai, mbasi kishte bashkëshorten të shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”, me shpresë se unë mund të njihja dikë aty. Kushёriri kishte nevojë t’i dërgonte ushqime dhe ujë bashkëshortes, mbasi infermierja që kishte gjetur, sipas tij, e kishte “dorën e rëndë” e ky s’arrinte ta paguante, se ishte i papunë dhe me lekë borxh…
Në kafen ku ishim ulur e po qante hallet, në televizorin përballë po fliste Edi Rama… dhe kushёriri e pati tё pamundur të mos shprehej.
-Ty të hoqi nga puna, – më thotë, – por Rama po bën shtet, ka rregullu spitalet, ka bo ligje, ka bo rrugë, ura, shkolla, kopshte, ka mbjellë pemë, ka ndërtu shtëpi…
E pashё mendueshëm, kushёririn e veshur keq, që pinte duhan me të dredhur, dhe vetё kishte ardhur me lekë borxh për t’iu gjendur së shoqes tek vuante nga covidi, m’u dhimbs mjaft, por iu ktheva:
-Po të kishte bërë Rama shtet, ti a do kishe nevojë të bleje ushqime, ilace e ta paguaje infermieren për t’i dërguar bukë e ujë në spital gruas? Ja pra, qё spitalet s’janë rregulluar.
Korrupsionin e bëjnë infermierët dhe doktorët, mё kthehet kushёriri, s’e bën Rama.
Po nёse do tё kishte bërë ligje Rama, a do tё kishte korrupsion në spitale?! Ligjet o kusho, – i them, janë për ty, që nёse ns’paguan një faturë, nёse flet kundra qeverisë, nёse punon token, të thyen ty brinjët, ndërsa për kriminelët s’ka ligje; ata janë deputetë, ministra, drejtorë e kryetarë bashkishё.
.
Spitali Universitar "Shefqet Ndroqi"
Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”
Nёse Rama do ta kishte rregulluar ekonominë, fëmijët e tu do tё ishin këtu dhe jo në Greqi pa dokumenta.
Rrugë paska bërë Rama, po më thuaj një?
Shkollat, spitalet, rrugët e shtëpitë kanë egzistuar qindra vite para se Rama të vinte në këtë botë, e do jenë edhe kur varrin e tij ta mbulojë bari…
Nejse, u ndava me kushёririn tim, e duke menduar se ka shumë si ky, që jetojnë për kafshatën e bukës, që shteti i Ramës i pëdhunon, i shkel, i injoron, i masakron, e ju ka lënë aq shpirt sa t’ja japin mbrapsht Ramës, po mendoja se duhet ta përkrahja !
Po, po, mendoja ta përkrahja e te fotoja pёr Ramën qe jeta e tij, jeta e gjithё atyre që adhurojnë Ramën, deri në fund të jetë e tillë: vuajtje, mjerim, dhunë, skamje dhe injorancë!
Dy rrugë kanë mbetur, t’i shkundim dhe sqarojmë injorantët me të drejtë vote, ose t’ju bëjmë pas, që mjerimi e vuajtja e tyre të shtohet…
.
Marre nga muri i FB i Ilir Allkja, 22 mars 2021
.

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.