Dokumente nga Burgu i Spaçit – 21 Maj 2020 – nga Kastriot Dervishi

0
10
Burgu i Spaçit
Burgu i Spaçit
Proteste nga Burgu i Spaçit
Foto-proteste nga Burgu i Spaçit

Dokumente nga Burgu i Spaçit – 21 Maj 2020

nga Kastriot Dervishi

Dhoma e operativit në Spaç

Kjo është dhoma e punëtorit operativ të Sigurimit të Shtetit në Repartin Nr. 303 Spaç. Operativi drejtonte përpunimet dhe mbante dy lloj dosjesh këtu, ato të bashkëpunëtorëve dhe të ndjekurve. Ai varej nga Dega e Punëve të Brendshme tw Rrethit dhe nga Dega e 8-të e Drejtorisë së Parë të MPB-së.
Gjatë funksionimit të repartit në Spaç, kanë qenë sipas viteve këta punëtorë operativë (për elementin e dënuar për “krime kundër shtetit”):
Burgu i Spaçit - Dhoma e Operativit
Burgu i Spaçit – Dhoma e Operativit
Gjergj Zefi – (1968-1972) – 4 vite
Fejzi Liço – (1972-1977) – 5 vite
Kosta Prifti – (1977-1980) – 3 vite
Shyqyri Toska – (1980-1984) – 4 vite
Gramoz Velçani – (1984-1985) – 1 vit
Preng Prendi – (1985-1990) – 5 vite
.
Burgu i Spaçit
Burgu i Spaçit

Të dënuarit e Revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim

nga Kastriot Dervishi

Në ka ndonjë fushë ku Shqipëria komuniste thyen rekorde botërore është padyshim te vitet e burgimit të kundërshtarëve politikë. Ajo lë pas çdo lloj regjimi fashist, nazist, apo komunist në Lindjen e Europës.
Një tregues i frikshëm ka të bëjë me Revoltën e Spaçit, të dënuarit e së cilët kanë bërë së bashku 600 vjet burg. Në atë kohë, dolën në gjyq 66 persona, 4 prej të cilëve u ekzekutuan.
Nga studimi, rezulton se shumica e tyre bënw pjesë në grupin me dënime 18-38 vjet. Burgimit të tyre sigurisht u shtohen vitet e dënimeve të mëparshme, por pjesëmarrja e tyre në revoltë, e ka shtuar së tepërmi vuajtjen e tyre.
Kryeshembulli në këtë listë është Sami Dangëllia. Nuk besoj se në botë mund të gjenden raste të tilla ku për arsye politike dikush mund të ketw vuajtur 38 vjet burgim.

Sami Dangëllia - Nji jetë burg...
Sami Dangëllia – Nji jetë burg…

Grupi që ka vuajtur më shumë dënime

Sami Selim Dangëllia: 38 vjet
Sali Man Çuni: 32 vjet, 8 muaj, 13 ditë
Mersin Adem Vlashi: 31 vjet, 2 muaj e 26 ditë
Spiro Aristidh Nasho: 28 vjet, 6 muaj, 15 ditë
Dervish Tefik Sulo: 27 vjet, 3 muaj, 24 ditë
Jorgo Spiro Papa: 26 vjet, 8 muaj, 2 ditë
Napolon Muntas Kaleci: 24 vjet, 11 muaj, 10 ditë
Jonuz Selim Norja: 24 vjet, 10 muaj, 22 ditë
Paulin (Lush) Prel Vata: 22 vjet, 8 muaj, 6 ditë
Feti Hasan Kumanaku: 22 vjet, 6 muaj, 25 ditë
Kostandin Irakli Papa: 22 vjet, 5 muaj, 13 ditë
Luan Qemal Burimi: 22 vjet, 2 muaj, 4 ditë
Ulësi Refat Pashollari: 22 vjet, 2 muaj, 5 ditë
Bedri Azem Çoku: 22 vjet, 1 muaj, 28 ditë
Stefan Jorgo Kola: 21 vjet, 9 muaj, 26 ditë
Çaush Azem Çoku: 21 vjet, 7 muaj, 17 ditë
Niazi Harif Bylykbashi: 21 vjet, 3 muaj, 21 ditë
Neim Bejo Pasha: 21 vjet
Qemal Asllan Demiraj: 20 vjet, 4 muaj, 18 ditë
Gëzim Mahmut Çela: 20 vjet, 2 muaj, 28 ditë
Dashnor Eshref Kazazi, 20 vjet, 1 muaj, 21 ditë
Demir Ilmi Pojani, 19 vjet, 2 muaj, 20 ditë
Bashkim Tosun Fishta, dy dënime: 19 vjet, 8 muaj, 13 ditë
Rexhep Qerim Lazri: 19 vjet, 2 muaj, 14 ditë
Nuri Memisha Stepa: 18 vjet, 10 muaj 16 ditë
.
Burgu i Spaçit - Rregullorja e Sherbimit
Burgu i Spaçit – Rregullorja e Sherbimit
E Enjte, 21 Maj 2020
https://55news.al/dossier/item/246139-te-denuarit-e-revoltes-se-spacit-qe-vuajten-600-vjet-burgim
.

Related Images:

Artikulli paraprakSkëterrë ’43 dhe Spaç ’73 – nga Maks Rakipaj
Artikulli tjetërKëshill i korrupsionit – turpi i Këshillit të Europës – nga Taulant Dedja
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.