Arkivë për » Maj, 2014 «

Maya Angelou – Tri Poezi (Përkthye nga Ilir Seci)

“Kam mësue, se mund të kuptosh shumë nga nji njeri, prej mënyrës se si ai përball tri gjana: nji ditë me shi, humbjen bagazheve dhe ndërthurjen e dritave në pemën e Krishtlindjeve…” Maya Angelou Maya Lexo Me Teper.

Kasëm Trebeshina: Jo i kohës apo i kohës së mbrapshtë? (1994)

Ta rilexosh dhe ta rijetosh nji intervistë pas njëzet vitesh… nga  Jozef Radi Kjo intervistë e gjatë është e plot njëzet viteve të shkuara, në fundmaj të vitit 1994, kohë kur Lexo Me Teper.

Bernard Baruch (1870-1965) – Vota

“Votoni kandidatin që ju premton ma pak, sepse ka me qenë njeriu që ka me ju falë ma pak zhgënjime…!”

Tetë pikat e projektit sekret të Ali Pashës me Rusinë nga Fedhon Meksi

Tetë pikat e projektit sekret të Ali Pashës me Rusinë nga Fedhon Meksi (mapo) Edhe sot përdoret gjerësisht termi shqiptar i vërtetë për ata burra që kërkojnë t’i zgjidhin mosmarrëveshjet dhe Lexo Me Teper.

Statuti i atyne që lindin të lodhun… humor

  Statuti i atyne që lindin të lodhun… humor I.Njeriu lind i lodhun dhe jeton për me i gëzue pushimet… II.Dueje divanin njashtu si vedin… III.Dita asht me pushue… dhe nata asht me fjetë… IV.Nëse Lexo Me Teper.

Si vdiqën të internuarit nga uria dhe sëmundjet… Neritan Kolgjini

Si vdiqën të internuarit nga uria dhe sëmundjet Neritan Kolgjini Flet Asije Habili, e mbijetuara e kampeve të shfarosjes në Berat e Tepelenë ‘45-‘51 Kur kam dëgjuar për herë të parë historinë Lexo Me Teper.

Shkolla e Parë Shqipe në Shkodër në vitin 1638…

Shkolla e Parë Shqipe në Shkodër në vitin 1638… Shkollat e para shqipe janë hapur në Shkodër e rrethina, rreth 400 vjet më parë dhe shkolla e lartë të paktën 134 Lexo Me Teper.

Ivan Turgeniev (1818-1883) – Zot i Vetvedit

Ivan Turgeniev (1818-1883) “Sekreti i jetës mshehet në faktin se sa mbrrin të jeshë zot i vetvedit…”

Katër Mendime dhe Katër Poezi nga Leon Lekaj…

Katër Mendime dhe Katër Poezi nga Leon Lekaj… Leon Lekaj, e ndjen poezinë në çdo qelizë të qenies së vet, prandej e ka vra kahera britmën e dukjes… Vargjet e tij Lexo Me Teper.

Bernardo Bertolucci (1940) – Vetmia

“Vetmia mund të jetë nji dënim i tmerrshëm ose nji fitore e mrekullueshme…”

“…Duke i kujtuar, më dridhet zemra” – Neriman Hoxha – Fragment

Pjese nga libri me kujtime i Neriman Hoxhës “…Duke i kujtuar, më dridhet zemra!”, botim i Shtëpisë Botuese KLEAN. Nji rrëfim rrënqethës i jetës së nji familje të kultivuar, e Lexo Me Teper.

Nga Bota Lirike e Poetit Piro Kuqi

Sot  iku një njeri. Iku një poet… nga Thoma Note Requiem për Poetin Piro Kuqi Ndoshta vepra e tij nuk është tepër voluminoze. Megjithatë, ata që kanë në duar dy vëllimet me Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook