Arkivë për » Gusht, 2013 «

Jozef Radi – Egoizmi (2013)

“Të gjithë jemi egoistë. Edhe dashnia asht trajtë egoizmi se ka n’epiqendër vetvedin, nji egoizëm… ku duhet me dhanë…  pra me e dashtë tjetrin për egon që derdhim mbrenda tij…” 

Mbi frymën e stilit dhe jetës së Nietzsche-s në egzistencën e Migjenit

Mbi frymën e stilit dhe jetës së Nietzsche-s në egzistencën e Migjenit Gjezeko 2013 Refleksione jete Vetëm kush ka mundësinë me e njoftë Nietzsche-n dhe Migjenin në origjinal, përkatsisht në gjermanisht dhe Lexo Me Teper.

Statistikat e dhimbshme të Ligjeve mbi Pronën… Albens Tabaku

Statistikat e dhimbshme të Ligjeve mbi Pronën dhe Tokën Albens Tabaku (D.M.) “…Në kohën e mashtrimit universal, të tregosh të vërtetën përbën një akt revolucionar” – George Orwell Nuk marr përsipër Lexo Me Teper.

Si nji legjendë 27 Prill 1451 – 1938 nga Lazer Radi (1938)

Nji delikatesë personale mbi Mbretin dhe Mbretneshën e Shqiptarëve nga Jozef Radi Ky shkrim i Lazër Radit, asht botue në nji numër special të gazetës “Shtypi”… Ishte fundprill i vitit 1938, kohë Lexo Me Teper.

Kujtim Spahivogli portret nga Ferdinand Radi (1993)

Kujtim Spahivogli - portret nga Ferdinand Radi (1993) Biografi artisti Në revistën kinematografike “Sovjetski ekran”, ishte botuar një fotografi dhe poshtë saj titulli “Studenti brilant”. Bëhej fjalë për një nga artistët më të shquar Lexo Me Teper.

Zbulohet libri në gjuhën shqipe, më i vjetër se “Meshari”

Zbulohet libri në gjuhën shqipe, më i vjetër se “Meshari” telegrafi.com 28.08.2013 Janë përsëri ata, austriakët, të dashuruarit e përjetshëm me shqipen, që këtë radhë na befasojnë me një tjetër zbulim. Lexo Me Teper.

Kur kujtimet shfronësojnë realitetin… Klodi Stralla

Kur kujtimet shfronësojnë realitetin… nga Klodi Stralla Mbresa dhe nostalgji… Kët mesgusht isha me pushime në Korçë, qytet me të cilin më lidhin kujtime të pashlyshme të fëmijërisë, rinisë shkollore, punës Lexo Me Teper.

Honore de Balzak – Gruaja

“Edhe gratë ma pak djallëzore kanë nji pafundësi kurthesh, triumfon ajo ma torollakja e tyne, falë atij besimi të pakët që ngjall te të tjerët…!” 

(De)formimi i perceptimit nën socializëm Astrit Cani

(De)formimi i perceptimit nën socializëm nga Astrit Cani 17 janar 2012 (matrapupa) Gegnishtja është diellore, derdhje, spermë, përmbajtje; është një forcë e natyrës. Dhe është shqipja më e madhe, pasi dikur Lexo Me Teper.

Kadare dhe Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe Mimoza Cika (DW)

Pak refleksione mbi nji intervistë të dhjetë viteve ma parë Jozef Radi Kjo intervistë daton e vitit 2002, kur ishte 30 vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit… Nji kongres i njohur si Lexo Me Teper.

Klara Merlika: Shkova n’internim me përparësen e shkollës

Shkova në internim me përparësen e shkollës dhe dola gjyshe pas 45 vjetësh…  Klara Mirakaj – Merlika interviste prej Ermira Isufaj – Panorama -  25 gusht 2013   Vitet e fëmijërisë mbetën Lexo Me Teper.

Poezi nga Ali Podrimja (28 gusht 1942 – 21 korrik 2012)

Poezi nga Ali Podrimja (28 gusht 1942 – 21 korrik 2012) Diku në botë Po qe se nuk të shkruaj miku im i dashur dhe po qe se nuk ma dëgjon zërin merr një karafil e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook