14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

12 shkurt 1945 – Numri i parë i gazetës Rilindja!

on

|

views

and

comments

Gazeta "Rilindja" - (1945-1999)
Gazeta “Rilindja” – (1945-1999)

12 shkurt  1945

Numri i parë i gazetës Rilindja!

75 vjetori i numrit të parë të gazetës Rilindja!

Me12 shkurt 1945, në Prizrenin historik, kryeqytet shpirtëror i gjithë shqiptarëve në botë, nisi punën gazeta e parë në gjuhën shqipe në ish Jugosllavi, Rilindja!
Rilindja – Abetarja, Dritarja dhe Vatra e intelektualëve më të shquar të Gazetarisë, Penes dhe të Mendjes i të gjitha kohërave në gjithë shqiptarinë, që në kohërat më të vështira Frymonte Shqip.
Sot 71 vjetorin e daljes me 12. 02. 2016 Rilindja si gazetë është mbyllur tash e sa vjet ndërkaq gazetarët, redaktorët, punëtorët e saj kanë mbetur në rrugë nga pushtetarët tanë. Pallati i Shtypit është uzurpuar nga Qeveria, ndërkaq punëtorët e saj kanë mbetur të injoruar dhe të dëbuar nga pushtetarët e pasluftës që e “çliruan” Kosovën!
Një popull që nuk ka traditë nuk është autokton.
Vetëm ne shqiptarët heqim dorë nga tradita, duke krijuar mite e histori të rrejshme për interesa personale, grupore e politike.
Rilindja ka qenë dhe do të mbetet akademi e gazetarisë shqipe në Kosovë!
Rilindja ka qenë dhe do të mbetet tradita më e lashtë e gazetarisë shqipe në Kosovë!
http://botapress.info

Prend Buzhala
Prend Buzhala

Duke kujtuar 75-vjetorin e “Rilindjes”

Ishte kohë lufte më 1999, kur “Rilindja” ndau çmimin “Gazetar i Decenies”

Data 12 shkurt ishte festa e gazetës “Rilindja” (e cila u ndalua pas luftës). Ajo sot shënon 76 vjet. Shënohej edhe në kohë lufte, kur unë isha gazetar në zona lufte. Falë miqve kolegë: Zeqir Bekolli, Frrok Kristaj e Bajram Kabashi, si dhe jurisë Shyqri Galica, Ali Cenaj e Frrok Kristaj, më 12 shkurt 1999 ndau Çmimin Gazetar i Decenies. Në informatën e asaj dite thuhej se: “Juria e përbërë nga gazetarët vendosi që çmimin për gazetar të decenies (çmim ky që e përditshmja “Rilindja e ndan për herë të parë), t’ia ndaj korrespodentit të “Rilindjes” nga Klina, z. Prend Buzhala, ndërsa shpërblimi tradicional “Gazetar i vitit” iu nda dy gazetarëve të të “Rilindjes”, Evlianë Beranit e Zeqir Bekollit, si dhe fotoreporterit të kësaj gazete, Ilaz Bylykbashit.”
Megjithatë, kjo gazetë është sinonim i kohëve nëpër të cilat kaluam… kronikë e gjallë e jetës këndej, dritare për në botë, sofër e kulturës dhe arteve… afirmuese e sa e e sa penave… U botua edhe në zjarrin e luftës dhe dha dëshmorë gazetarët e saj…
U burgosën, u përndoqën pothuasje gazetarë të panumërt të saj në kohët më të vështira! Janë burgosur, disa të tjerë janë keqtrajtuar, ndaluar etj etj për dhjetë vjet… po kanë qëndruar!
Gjatë luftës korrespondentët e “Rilindjes” raportonin nga zjarri i betejave, duke e ndarë fatin e njëjtë me popullin… Shkolla dhe modeli i saj i gazetarisë, janë të papërsëritshme… Sepse që të gjithë e deshën atë, jo sipas “modelit të regjimeve”, por të çliruar. Dhe posa mori frymë më lirshëm, ndodhi shuarja e saj! Paradoks, apo jo!
Prend Buzhala muri i FB 12 shkurt 2016

Numri i Pare i Rrilindjes -12 shkurt 1945
Numri i Pare i Rrilindjes -12 shkurt 1945

Gjej rast ta përshëndes kët gazetë, e cila mbas viteve ’90, për disa vite radhazi, i hapi portat e botimit për shumë shkrime edhe ndaj Lazër Radit, i cili gjeti ne faqet e saj hapësirën e munguar në shtypin e Tiranës… Shumë shkrime të tija dhe mjaft shkrime për të, u botuan pikërisht në këtë gazetë, e cila sot për fatin e keq të të gjithëve nuk është më e pranishme në shtypin shqiptar…

(Jozef Radi, shënim për Gazetën Rilindja)

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.