12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Zoti Basha: Atë që bën logjika s’e bën blindi!!! – nga Prof. Gëzim Xhepa

on

|

views

and

comments

Prof. Gëzim Xhepa
Prof. Gëzim Xhepa

Zoti Basha: Atë që bën logjika s’e bën blindi!!!

nga Prof. Gëzim Xhepa 

Zoti Basha,
Si firmëtar i 11 dhjetorit, por jo anëtar i Partisë që prej 1994, si i djathtë koservator në gjenezën time familjare, si intelektual, ju bëj thirrje publike dhe të sinqertë t’ia kurseni Partisë së idealeve të Dhjetorit, Partisë së Studentëve dhe Intelektualëve të rinj të Shqipërisë 1990, këtë maskaradë konfliktuale!!!
Përgjegjësia e ruajtjes së unitetit të familjes politike është gjithnjë e kryefamiljarit!!! Zgjidhje nuk është hermetizimi por votëbesimi!!! 
Kjo është rrugë pa krye!!! 
Dilni si burrë në zgjedhje dhe provoni mbështetjen tuaj përballë non-gratës apo kujtdo tjetër!!! 
“Nuk ju do Amerika” – nuk është argument – “Nuk ju do masa e Partisë” është argument!!!
Nga ana tjetër, Doktor ka ardhur koha të dëshmoni që ju dhemb Partia, lider historik i të cilës jeni!!! 
Çblindimi i selisë nuk është akti final, por akti final, për mendimin tim modest, është të uleni, nëse hyni në seli, në një akt kalorsiak në tavolinën e bisedimeve, si i barabartë me atë që ju e quani Ish lider dhe në prani të kamerave të ngrini platformën e zgjedhjeve të barabarta për këdo nga kandidatët në garë!!! 
Mos harroni se Partia nuk ka luksin të humbë asnjë anëtar, qoftë dhe pakicë mbështetëse e Bashës, siç pretendon komisioni i rithemelimit!!! 
Kjo do rrisë besimin tek skeptikët, se keni reflektuar, duke bërë divorc përfundimtar nga rryma autokratike në shkelje të meritokracisë që solli këtë situatë, në Partinë që udhëhoqët de juro në 23 vite!!!
Doni s’doni ju, strukturat paralele ekzistojnë…, dhe u takon të bashkërendojnë aktivitetin për zgjedhje jokonfliktuale gjithëpërfshirëse, në emër të ruajtjes së Partisë!!!

Air Albania - 11 dhjetor 2021
Air Albania – 11 dhjetor 2021

 

Godina e PD - 6 janar 2022
Godina e PD – 6 janar 2022

Të nderuar deputetë! 
Ka ardhur koha t’ia shpërbleni z. Basha nderin që u bëri duke ju futur në listat zgjedhore!!! Të fshiheni prapa gishtit nuk është zgjidhje!!! Kontribuoni në zgjidhjen paqësore të krizës së Partisë që përfaqësoni!!! Mosangazhimi do rëndojë mbi gjithsecilin prej jush, si bashkautorë të situatës konfliktuale!!!
Së fundmi, si intelektual i paangazhuar politikisht, por që më dhemb Partia e idealeve dhjetoriste, pasi gjithnjë kam shpresuar në orientimin e djathtë konservator të saj, ju drejtohem juve z. Basha t’i hiqni blindat dhe pritini dinjitoz përfaqësuesit e fraksionit kundër jush!!! 
Përpara nuk janë kriminelë dhe drogmenë, por militantë që ju kanë mbështetur në të drejtë dhe gabuar!!! 
Atë që bën logjika nuk e bën blindi!!!
Ishte truri që na shkëputi nga bota shtazore dhe na bëri sundues të planetit si specie!!!!
Zoti Basha të mbrosh Partinë nuk do thotë të tradhëtosh Amerikën!!! 
Të gjesh kompromisin në bazë do të thotë të mbrosh këndvështrimin tënd proamerikan!!! Amerikës dhe popullit shqiptar, i duhet masa opozitare dhe jo një seli e blinduar konfliktuale!!!
Zoti qoftë me ju dhe t’ju kthejë arsyen për ta shndërruar ditën e sotme, nga një ditë konflikti dhe përçarjeje, në një ditë unifikimi dhe fuqizimi!!!
Zoti e bekoftë Shqipërinë!

.
e shtune, 8 janar 2022, ora 8.30

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.