back to top
21.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024

Vulat e Këshillit të Ministrave në 100 vjet… dhe çudia e fundit

Gazeta

Vulat e Këshillit të Ministrave në 100 vjet
Vulat e Këshillit të Ministrave në 100 vjet

Vulat e Këshillit të Ministrave në 100 vjet… dhe çudia e fundit

nga Kastriot Dervishi

-31 janari është një datë që shënon përvjetorin e ngjarjeve të shënuara:
-1920, mbarimi i Kongresit të Lushnjës
-1925, zgjedhja nga Kuvendi Kushtetues i kryetarit të parë të Republikës Shqiptare.
-1925, caktimi i Tiranës kryeqytet nga Kuvendi Kushtetues.
.
Në mënyrë të përmbledhur, kam përaqitur disa vula të Këshillit të Ministrave në 100 vitet e fundit. Mund të vihet re forma e shqiponjës, stemës dhe emërtesat. Deri në vitin 2013, vula kanë qenë për institucionin, i cili shënohet “Kryesia e Këshillit të Ministrave”, “Kryeministria” dhe “Këshilli i Ministrave”. Për herë të parë, me ndryshimin e pushtetit, është vënë re një vulë e personalizuar “kryeministri”, duke thyer jo vetëm ligjin, por edhe traditën 100-vjeçare. Nga pikëpamja ligjore, sot ne kemi në fuqi vetëm një VKM të vitit 1993 për vulat. Pavarësisht se jemi një shtet që i prodhojmë ligjet dhe VKM-të si orizi e si domatet, për vulat nuk ka pasur akt tjetër të veçantë. Legjislacioni mbetet jo i qartë për mënyrën kur del jashtë përdorimit një vulë dhe kushtet e ruajtjes së saj për qëllime historike. 
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.