“Unë Jam Teatri” – nga Faruk Myrtaj

0
9
Avni Delvina - Teatri Kombetar 2019
Avni Delvina - Teatri Kombetar 2019
Avni Delvina - Teatri Kombetar 2019
Avni Delvina – Teatri Kombetar 2019

“Unë Jam Teatri”

nga Faruk Myrtaj

Edhe sikur të paragjykosh, ta marrësh si të mirëqënë që aktorët e dashamirësit e këtij Teatri gabojnë, sërish e sërish, një Qeveri – edhe nëse nuk kryesohej prej një artisti, të cilësdo vlerë si i tillë, do gjente aq energji e kohë të pyeste së paku ata aktorë që i kanë dalë përkrah qeverrisë:
“…Ore shokë, ore miq a zotërinj e çfarë jeni ju, mos ka ndonjë mundësi tjetër që të merremi vesh me ta?! Mos kanë ndonjë të drejtë, tërë këta njerëz që kanë dorëzuar Emrat e Mbiemrat e Punët e tyre dhe quhen të gjithë bashkë “Unë Jam Teatri”, mos kanë vërtetë ndonjë dyshim se ne nuk e bëjmë për të prishur atë Teatër dhe të fusim ca para/valutë në xhepin tonë?!
Ore Ndrenikë që ke vënë në dyshim Namin Tënd dhe, në vend të të kërkojnë një si lloj ndjese që luajtje rolin e Prefektit të Shtresës tënde, po të vërsulen tani se je në krah të Qeverisë të Perfektit dhe Prefektit të Kllasës tjetër, që e zë lepurin me qerre, që vetë Lepuri vjen e hipën në Qerren e Qeverisë, mos edhe ti kot na e bën qefin ne?
Dhe ti Asqer, që recitove studiove si Himnin kundër Nesh, mos ia vure shkrepsen kot predikatës tënde?! Mos vërtetë ata kanë të drejtë të dyshojnë se, në përpjekje për të dhënë prova si kandidat për Kryeministër, Lali Eri ua shkundi tërë manat e mendjeve ju dhe… atyre që i mbetën mirënjohës kohës së Vjetër?! Mos po i detyrojmë aktorët e dashamirësit e Teatrit ta këmbëjnë rrëzimin e Teatrit me Rrëzimin e Qeverisë së… Ndrenikës së lodhur dhe Asqerit të ngjirur?…”
.
Marre ng nje shenim i Faruk Myrtajt, me 18 korrik 2019
.

Related Images:

Artikulli paraprakLetra e spiunit: Na thonë të dënuarit se jemi qenër… – nga Kastriot Dervishi
Artikulli tjetërSelfixhe Ciu, gazetarja e parë e internuar… – përmes rrëfimit të së bijës Merita Broja
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.