back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Faruk Myrtaj

Xhevahir Spahiu në 80 vjetorin e Lindjes – një poezi dhe dy shkrime nga Faruk Myrtaj

Xhevahir Spahiu në 80 vjetorin e Lindjes një poezi dhe dy shkrime nga Faruk Myrtaj Eja të vdesim, e dashur, shpenzimet e varrimit i merr përsipër shteti, a...

Një mungesë që po plotësohet në letrat shqipe – Faruk Myrtaj shkruan për rrëfimet e Muçi Xhepës

Një mungesë që po plotësohet në letrat shqipe* Faruk Myrtaj shkruan për rrëfimet e Muçi Xhepës Në të shumtët e prozave të tij, Muçi Xhepa...

Requiem për Poetin Havzi Nela! – nga Gjergj Hani

Requiem për Poetin Havzi Nela! nga Gjergj Hani E zgjatën Tranzicionin aq shumë sa duket se dekadat me njerëz “brenda mureve” nuk kanë ekzistuar kurrë... ...

Përkthyesi i klasikëve – tregim nga Faruk Myrtaj

Përkthyesi i klasikëve tregim nga Faruk Myrtaj “Juana ishte e para grua, që shkoi për t’u gdhirë tek i shoqi…” Një mbesë e dikujt me tha vetëm...

Shkodra, Nordi për të mbetur si Rozafë… – një paralele e largët me Kadarenë sipas Viktor Gjikës – nga Faruk Myrtaj

Shkodra, Nordi për të mbetur si Rozafë... ...një paralele e largët me Kadarenë sipas Viktor Gjikës nga Faruk Myrtaj Shkodra e di vet, di vet çfarë ban... Tërë...

Rënia e malësorëve në kryeqytet – tregim i shkurtër nga Faruk Myrtaj –

Rënia e malësorëve në kryeqytet - tregim i shkurtër nga Faruk Myrtaj - Fare kollaj ta mendosh një mal, o një tufë malesh. Zakonisht përfytyrohen si...

Isuf Luzaj, ende është i panjohur, i pa lexuar prej nesh… – nga Faruk Myrtaj

Isuf Luzaj, ende është i panjohur, i pa lexuar prej nesh… nga Faruk Myrtaj Ia kurseu lotin... Njeriut të jetës ...dhe u nis të bëhej çfarë besonte...

Dhori Qiriazi nisi të botonte te “Z.P” kur doli “R.D” – nga Faruk Myrtaj

Dhori Qiriazi nisi të botonte te “Z.P” kur doli “R.D” nga Faruk Myrtaj Kush ishte... Dhori Qiriazi lindi në vitin 1933, në Lëngëzë të Kolonjës. Mbaroi...

“Kthimi symbyllur në vendlindje” – nga Faruk Myrtaj

“Kthimi symbyllur në vendlindje” nga Faruk Myrtaj Babai Ynë, i iku fshatit herët. Pa mbaruar mirë lufta. Ia rriti gjyshi moshën, që të fillonte mësues. Intuitivisht,...

Partia Demokratike, 1992, Muzeu Kombëtar – nga Faruk Myrtaj

Partia Demokratike, 1992, Muzeu Kombëtar nga Faruk Myrtaj Ajo “mbëledhje” e zgjeruar e Këshillit Drejtues të PD-së, në sallën e Muzeut Historik Kombëtar, pas verës së trishtë elektorale...

Bashkë Poetikisht në Kohë Coronavirusi – Miniantologji spontane 11 poezi – 11 autorë

Bashkë Poetikisht në Kohë Coronavirusi Miniantologji spontane  - 11 poezi -11 autorë Shpend Sollaku Noé u shkruajti në FB: Më kërkuat një poezi për të vazhduar lojën...

A ka hall qeveria që ia zgjidh letërsia?! – nga Faruk Myrtaj

A ka hall qeveria që ia zgjidh letërsia?! nga Faruk Myrtaj Mbase do duhej një skicim më i gjërë publik, të asaj që ndodhi në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.