Tregimet e Borges në shqip – nga Enver S. Morina

0
14
Jorge Luis Borghes ne shqip
Jorge Luis Borghes ne shqip
Jorge Luis Borghes ne shqip
Jorge Luis Borghes ne shqip

Tregimet e Borges në shqip + një

nga Enver S. Morina

Edhe një libër i gjetur së fundi, me tregimet e Jorge Luis Borges
Libri i botuar në vitin 2015 “Tregime & Novela” nga Argeta LMG, Tiranë i përkthyer nga Prof. Xhevat Lloshi. Janë tetëmbëdhjetë autor të tregimeve e novelave, si Çehov, Tolstoi, Dikens, Kafka, Updike, etj. Të tetë tregimet e Borges janë ribotim i pandryshuar i librit në shqip “Pasqyra e bojës” i vitit 2007. Vetëm titulli i tregimit “Llotaria në Babiloni” vjen këtu “Lotaria në Babiloni”.

Botimet në shqip të tregimeve të Borges (1981-2021):

“I pavdekshmi” (1981)
“Labirinti Borges” (1999)
“Dorëshkrimi i Brodit” (2001)
“Aleph” (2002)
“Vdekja dhe busulla/ Fiksione & Aleph” (2002)
“Antologji e tregimit hispano-amerikan te shekullit XX” (2002)
“Artisti i urisë” (2003)
“Tregime të zgjedhura” (2004)
“Etërit e misterit” (2005)
“Pasqyra e bojës” (2007)
“Pudra e Majmunit” (2008)
“Libri i rërës” (2009)
“Tregime latinoamerikane” (2012)
“Tregime të zgjedhura hispanoamerikane” (2015)
“Tregime & Novela” (2015)
“Tregime të zgjedhura” (2016)
“Tregimet” (2021)

Shtatëmbëdhjetë librat në shqip janë të përkthyera nga: Muhamet Kërnja, Feride Papleka, Qemal Velija, Çlirim Mukli, Mira Meksi, Gjergj Vlashi, Edvin Shvarc, Fatmir Alimani, Agim Doksani, Xhevat Lloshi, Rudi Bobrati e Alban Bobrati, Azem Qazimi, Erion Karabolli e Bajram Karabolli dhe Bashkim Shehu.
P. S. Askushi është personazh i tregimit “Utopia e një burri të lodhur”, Dikushi mund të pyes “Po libri “Libri i Qenieve imagjinare”?!
e. s. m. – “Kalabria” (Prishtinë) – 12 mars 2022

 

Related Images:

Artikulli paraprakElita Politike në Shqipëri në 1920-1924, në optikën e diplomatëve anglezë – nga Dr. Albana Mema
Artikulli tjetër633 vjet prej Betejës së Fush-Kosovës – nga Col Mehmeti
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.