10.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Trasta e Perikli Jorgonit – nga Leka Ndoja

on

|

views

and

comments

Përkthyesi Perikli Jorgoni (1936-2012)
Përkthyesi Perikli Jorgoni (1936-2012)

Trasta e Perikli Jorgonit

nga Leka Ndoja

Mbas vitit ’90 – u ndesha në rrugë me nji njeri me trastë të madhe me nji libër kaba, format B3. Isha fokusu te trasta dhe kur çova përpjetë sytë, shikoj nji kokë të shogët të dirsun që luhatej me mund – por që s’ia prishte ritmin të ecunit.
Ende s’po e njihja. Shkoi dorën mbi shogë e foli:
-Ç’a janë këta! Ja nxirret fjalori nga shtëpia?
-Pere – ç’a e ke gjithë at mysybet?
-Më thuaj a jepet fjalori? Dalani, o rrotë fare!
-Pse?
-Po përkthe trapi, po o trap fare, po ça t’i boj!
-E kishe qa Shellin. Me rima, me metër, me figura – mirë si durrasak!
-Ç’a me, “Prometeun e zgjidh” Ehu, po Gëten – pse keq? Se merrte asnji përsipër.
-E di, po Mbreti Tules e përktheve?
-Kush s’e ka përkthy atë thuj.
-Po Dalani ç’a e do fjalorin, a ka bo shkollën në Rusi?
-Trapi po përkthe Oskar Wilde “The ballad of Reeding gaol”.
-Po asht anglisht?!
-Varja… Ishalla po ma kthe fjalorin thuj?
-Encikopediku?
-I jap nji, t’ma kthej, t’i jap herën tjetër!
Kaluen 25 vite që nga ajo kohë dhe “Prometeu i zgjidhur” vepra e fundit poetike e madhe, që u realizue tue respektue metrikën, rimat dhe stilin e poetit.
Ky ishte poeti Perikli Jorgoni. Kur mora vesh se ishte nip i Hil Mosit e gjeta shpjegimin e talentit te tij.
-Për Getën duhet t’i mbaja ma gjatë odet e lirikat e tij. – pohonte me dëshpërim?
-Pse? – e pyeta.
-Nuk i njof vendet! Doja me e pa liqenin Spee, Rinin, Berlinin…
Tani ndodh e kundërta e përkthimit të përkthimit, siç i thoshin me qësendi Skënder Luarasit, kur përktheu Kalidassen…
Nga origjinali mundesh po pa ndjekë traditën e përkthimeve – madje i ndryshojnë emrat deri poetëve grekë – por këtë nuk ta thotë kush – as botuesit – as Perikli Jorgoni – redaktor 4 deceniesh – që s’e pyesim dot ma.
-Katunar komplet! – do thosh Ai.
-Le t’i baftisin antikët! – Ani!
Kujtoj kafen e fundit me të në ditlindjen e Ernest Koliqit në Durrës – iku me rrëmbim nga stacioni i vjetër i trenit me shestimin e fundit me 2012.
Marrë nga muri i Fb i Vrethe Lnika, 26 gusht 2022

.

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.