back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024

Tirana atipike për të huajt – nga Elona Caslli

Gazeta

Elona Caslli
Elona Caslli

Tirana atipike për të huajt

nga Elona Caslli

Duke marrë shkas nga pohimi yt, Rama, në të cilin përshkruhej qartë dëshira e pakufishme e diplomatëve të huaj për të ardhur në Tiranë, natyrshëm lindin pyetjet;
Nga lind e gjithë kjo dëshirë?! Ç’të ketë Tirana vallë kaq magjike sa të tërheqë 41 aplikime për vendin e ambasadorit të BE-së, ndërkohë që për vendet e BE-së mesatarja e aplikimeve shkon mesatarisht 9 deri në 10?!
Thua vallë, që shqiptarët të jenë kaq të verbuar përballë magjisë së vendit të tyre, sa e braktisin atë çdo çast?!
Çfarë shohin të huajt tek Tirana, që ne nuk e shohim dot?!
Ç’shqisë na është mpirë neve kaq keq, sa nuk arrijmë dot të dallojmë interesanten tek ky kryeqytet?!
Sipas teje, diplomatët e huaj e duan Tiranën, sepse u duket krejt interesante.
Të thuash interesante për një vend, nënkupton, që vendi ka diçka atipike në krahasim me vendet e tjera, që të nxit ta njohësh dhe ta përshkallëzosh qoftë njohjen dhe qoftë qëndrimin në të.
E parë në këtë kontekst Tirana është vërtetë atipike në atë çka ofron.
Është atipike, sepse të zhvesh nga çdo përgjegjësi, pavarësisht pozicionit që ke.
Një diplomat i huaj në Tiranë të “vërtetat” mund t’i ndajë sipas ditëve të javës.
Të hënën thotë një të “vërtetë”, të martën e zhbën këtë të “vërtetë”, të mërkurën thotë të “vërtetën” e kryeministrit, të enjten thotë të “vërtetën” e opozitës, të premten thotë të “vërtetën” e kryebashkiakut dhe mbyllet java për t’u arratisur në fundjavë.
Në fundjavë, ka vetëm një detyrë. Të njohë Tiranën në thellësitë e saj.
Në thellësinë e Tiranës mund të përmbushë ëndrrat e një imagjinate pa kufij.
Tek e fundit pasaporta diplomatike i rrëzon muret në Tiranën atipike.
E kur nuk ke mure për të rrëzuar, por veçse hapësira për të eksploruar, jeta bëhet më joshëse dhe pesha e saj nuk ndihet hiç.
E nëse ndodh që rrugës për në shtëpi, teksa diplomati i huaj është duke ecur qetësisht, shqiptarët e mërzitshëm dhe të pakorrigjueshëm, i thonë një fjalë për të “vërtetat” e ndryshme, që ka thënë gjatë javës, mjafton që ai t’u nxjerrë gishtin e mesit dhe gjithçka mbyllet.
Shqiptarë janë! Këtë ka dëgjuar të thuhet për ta! Do të bërtasin dy ditë e mandej do të gëlltiten nga halle akoma më të mëdha!
Ndërkohë java do të rifillojë dhe bashkë me të rifillojnë të “vërtetat”.
Diplomatit i duhet përsëri t’i ndajë të “vërtetat” me ditë.
Është pak e bezdisshme, sepse mund të ndryshojë rendi i të “vërtetave” nga java në javë. Nëse e hëna javën e shkuar i përkiste kryeministrit, këtë javë mund t’i përkasë kryebashkiakut.
Do të kish qenë më e lehtë, nëse do të kish pasur një kalendar të përllogaritur, por në një vend si Shqipëria me sipërfaqe të vogël, por me ngjarje të mëdha është e vështirë të bësh një kalendar.
Dhe nga java në javë, nga muaji në muaj dhe nga viti në vit, vazhdon ky proces deri në përmbylljen e tij.
Diplomatit i duhet të largohet. Sytë e tij njomen kur e lënë Tiranën. Rehatia e saj do t’i mungojë gjatë.
.
Post Scriptum – E në emër të kësaj rehatie, vendos që të aplikojë përsëri për një pozicion në Tiranë, sepse ajo çka ndodh në Tiranë, është kudo dhe kurdo atipike

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.