Te Erika & Martin Camaj – Na jena rranja që nuk thahet kurrë nga Gjergj Jozef Kola

Te vorri i Camajt per 25 Vjetor

Te vorri i Camajt per 25 Vjetor

Te Erika & Martin Camaj -

Na jena rranja që nuk thahet kurrë.

nga Gjergj Jozef Kola

Hyrja në shtëpinë e Martin Camaj,
prekja e objekteve tek të cilat ai ulte sytë dikur,
takimi me zonjën Camaj, një grua të fortë, fisnike dhe bujare,
dorëzimi i çmimit në studion e poetit të papërkulshëm,
vizita e dhomës “sekrete” me motive origjinale shqiptare
në katin e poshtëm të shtëpisë në të cilën Camaj
grumbulloi krejt mallin për vendlindjen,
bashkëbisedimi me njerëz të së bukurës
që deri dje i njihja vetëm virtualisht,
leximi i poezive në sallonin plot dritë,
knaqësia e shkëmbimit të librave, humorit
dhe dashnisë për artin me miq të rrallë
e banen udhëtimin tem në Lenggries të Gjermanisë,
një pasuni shpirtnore pa kohë.
ada halilaj, 22 mars 2017
.
Erika Camaj, Ada Halili e Gjergj J. Kola, Lenggries 2017

Erika Camaj, Ada Halili e Gjergj J. Kola, Lenggries 2017

Që nga momenti kur u pamë e deri sa u ndamë, zonja Erika Camaj na kujtoi pa ndërpremje se “Ju jeni të Martinit!”.
Kështu edhe në studjon e Poetit ma modern të letrave shqipe, sytë e znj. Camaj shndrinin prej gzimi kur na i propozuem që ajo të bahej Kryetare Nderi e Çmimit “Penda e Kristaltë”.
Asnjiherë ma parë në ktë studio të poetit nuk ishin nda çmime poetike dhe dy fitueset që kishin marrë rrugën e gjatë me mijra kilometra me ardhë, Arjola Zadrima dhe Suada Halili u mbushën me gëzim të dyfishtë.
Lindi kështu së bashku me nji ritual te ri të letrave shqipe edhe shqetësimi jonë i natyrshëm për të ardhen e këtij tempulli të letrave shqipe. Znj. Camaj na siguroi se asht e re dhe e fortë dhe nana e saj asht ba 100 vjeçe e nuk kishim pse me u shqetësue për të ardhmen e kullës Camaj në Lenggries.
Idenë tonë për me ndërtue nji rezidencë autorësh, ajo e priti plot gzim e dashuni.
.
"Ju jeni te Martinit!"

“Ju jeni te Martinit!”

“Kështu, – tha, – Martini ka me u ndje gjithmonë i lumtun në mes miqësh, poetë dhe artistë…”

Na mori përdore e na drejtoi ne dhomën që Martini kishte pase ma për zemër e ku kishin lanë gjurmët e tyne, dy piktorë të mrekullueshëm shqiptarë në botë: Lin Delija dhe Ibrahim Kodra.
Mbasdite u ulëm në Dhomën e Ndejes dhe aty lexuem poezitë origjinale nën tingullin origjinal të gegnishtes tonë dhe zonja Camaj, kësaj gjermane të pamposhtun që përkujdeset tash 25 vjet për kujtimin e bashkëshortit të saj, poetit të kombit shqiptar, ju mbushën sytë me lot gëzimi.
Na i propozuem asaj në emnin e Jurisë së Pendës së Kristaltë Çmimin e nderit me motivacion: “Për vetmohimin dhe përkujdesje të trashëgimnisë së poetit modern të kombit shqiptar: Martin Camaj” çmim të cilin ajo e priti plot mirënjoftje.
Kur morëm me ikë, nuk desht me na lanë, ajo, zonja Camaj, ma shumë malësore shqiptare në kullë se sa gjermane në vilë.
Vetëm poezia mundet me e shpjegue se kush asht Erika dhe Martina Camaj në Lenggries të Gjermanisë.
.
Për vetmohimin dhe përkujdesje ndaj poetit Martin Camaj”

“Për vetmohimin dhe përkujdesje ndaj poetit Martin Camaj”

Perkushtim

Erika Camajt

Poeti i vizatuem në shpirtin e nji grueje
lëviz aty nëpër vijat e kohës,
hin e del si në shpinë e Atit me njimijë zane
e fjalë stinësh të ndryshme bahen poezi.
“Ah moj grue, edhe 40 vjet mbas mejet
kanë me ardhë zogj shtegtues e ndonjani
ka me ra në oborr plot ujë e etje
afër Drandes, anash luleve që kena rritë bashkë.
Nëpër birat e gardhit kanë me hi tash e parë
xhuxhmaxhuxha të kuq me sy beduinësh
po ti pastroje kopshtin tonë dhe mbjell aty
gshtaja e lisa të naltë të bjeshkve të mija.
gjk
Lenggries 2017
.
Penda e Kristalte - Erika Camajt

Penda e Kristalte – Erika Camajt

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook