back to top
29.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Teatri “Migjeni”

Lec Shllaku (Shkodër, 3 nëntor 1921 – 5 gusht 2007) – Memorje në përkujtim të Artistit…

Lec Shllaku (Shkodër, 3 nëntor 1921 - 5 gusht 2007) Memorje në përkujtim të Artistit...- Lec Shllaku u lind më 3 nëntor 1921, në qytetin e...

Një gur i çmuar në gjerdanin e humorit shkodran…⁠ – Pak rreshta per Paulin Preka nga Ramazan Çeka

Një gur i çmuar në gjerdanin e humorit shkodran⁠ pak rreshta per Paulin Preka nga Ramazan Çeka Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare, Paulin Preka "Mjeshtër...

Pesë netët “Koliqiane” – nga Denata Rroji

Pesë netët "Koliqiane" nga Denata Rroji Nën Hanën e plotë, rrethue me erëmiralule mbi barin jeshil të sapokositun, sot do të ndodhë në Oborrin e...

Xhemal Broja, dramaturgu shkodran që luftoi kundër fashizmit, por u shkatërrua nga komunizmi!

Xhemal Broja, dramaturgu shkodran që luftoi kundër fashizmit, por u shkatërrua nga komunizmi! Dramaturg, pedagog, drejtor i Teatrit Popullor. Xhemal Broja, lindi më 24 mars të...

Jeta dhe teatri i një ish-komunisti… që u persekutua Aktori dhe regjizori Xhemal Broja – nga Elsa Demo

Jeta dhe teatri i një ish-komunisti... që u persekutua Aktori dhe regjizori Xhemal Broja nga Elsa Demo Gjithë çfarë ruhet në formën e kujtimeve nga Xhemal...

Kompozitori i madh Prenk Jakova

Kompozitori i madh Prenk Jakova Nisur nga këto strese që iu paraqitën, më 16 shtator të vitit 1969, kompozitori i famshëm Prenk Jakova, i dha...

Dhimbje për shkodranen e talentuar… më e mirë se Irene Papas – nga Xhabir Tabaku

Dhimbje për shkodranen e talentuar... ... më e mirë se Irene Papas nga Xhabir Tabaku Kur kam qenë fëmi, më ka pas pëlqye shum teatri. "Teatri...

Persekutorët e Justina Aliajt: Çajup Rusmajli, Prokop Murra, Ramiz Alia, etje

Persekutorët e Justina Aliajt: Çajup Rusmajli, Prokop Murra, Ramiz Alia, etje Për herë të parë publikohen dokumentet sekrete të vitit 1976, me korrespodencën e panjohur...

Bruno Shllaku: 40 vite punë për Festivalin e Berlinit!

Bruno Shllaku: 40 vite punë për Festivalin e Berlinit! Pak ditë pasi “Burrnesha”, filmi në të cilin ai interpreton u shpall kandidat për Çmimin “Ariu...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.