back to top
16.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Shqipëria

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939 – nga Aurenc Bebja

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939 nga Aurenc Bebja*, Francë - 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën...

Diksioner i Mitologjive Shqipëria – Editor Y. Bonnefoy Flamarion, Paris 1981,

Diksioner i Mitologjive Shqipëria (Mitologjia e L’) Editor Y. Bonnefoy Flamarion, Paris 1981, Vol. I ff. 5-7   Mitologjia shqiptare, një temë mjaft joshëse për të huajt,...

Shqipëria e Naim Frashërit

Shqipëria e Naim Frashërit Kjo është nji nga vjershat e rralla të Naim Frashërit, e cila për çudi ka qarkulluar më së pakut në tekstet...

Malli i atdheut… nga Faik Konica

Malli i atdheut... nga Faik Konica Pakkush e ka dashur Shqipërinë si Faik Konica. Pakkush e ka derdhur dashurinë, vlerësimin, dhimbjen, zemërimin dhe dufin si...

Kolë Tromara: Për Shqipërine të japim qesen dhe shpirtin…

Kolë Tromara: Për Shqipërine të japim qesen dhe shpirtin... nga Agim Bacelli, NY Një letër, Thirrje-Zjarrtë. Më poshtë është letra e z. Kol Tromara dhe z. Loni...

Shqipëria e Madhe: Një projekt i Shteteve të Bashkuara kundër botës ortodokse? Alexandre Latsa

Për interesat e vehtvetes edhe djalli mund ta citojë Biblën. (Shekspir) Shkrimin në fjalë e lexova nga shtypi italian, dhe mbasi reflektova ca e përktheva dhe...

A ka pasë diktator Shqipëria e diktaturës? esse Jozef Radi

  A ka pasë diktator Shqipëria e diktaturës? esse nga Jozef Radi Shpesh kam shkruar dhe folur për diktaturën në Shqipëri, pa e anashkaluar asnjiherë diktatorin... Në...

“Shqipëria më do shumë dhe unë i shpreh shumë mirënjohje asaj…”

"Shqipëria më do shumë dhe unë i shpreh shumë mirënjohje asaj..." Ernesto Sabato (1912-2011) nga Klodi Stralla Ishte, si tani, fundprill i vitit 1996, kur...

Një amerikane në Shqipëri…

Një amerikane në Shqipëri - 10 zakonet që ka fituar Kate, vullnetarja nga Amerika Kate është një amerikane e cila ka ardhur në Shqipëri për...

Kocaqi: Pavarësia Shqiptare ishte vepër e politikës Austro-Hungareze!

Historiania Elena Kocaqi: Pavarësia Shqiptare ishte vepër e politikës Austro-Hungareze! Pavarësia nuk u arrit as me shumicë të thjeshtë votash. Historia Shqiptare e censuruar Pavarësia e...

Konferencë e CIA-s me UDB-në mbi Shqipërinë…16. Mars. 1953

Konferencë e CIA-s me UDB-në mbi Shqipërinë...16. Mars. 1953 Material Top Sekret:  Vetëm për Zyrtarët Amerikanë 16. Mars. 1953 Memorandum për: Zëvendës Drejtorin (Planifikimet) Subjekti: Konferenca e...

Faik Konica (1875-1942) – Shqipëria

"Në këtë vend ku njerëzit vdesin aq lehtë për vogëlsira, është e padëgjuar të vdesësh për një ideal ose për një çështje..." 

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.