back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

"Realizmi Socialist"

Ndahet nga jeta piktori i njohur… – Ali Oseku më pyeti: E di si vizatoj unë? – nga Visar Zhiti

Ndahet nga jeta piktori i njohur, Ali Oseku Vuante nga një sëmundje e rëndë. Piktori i njohur Ali Oseku është ndarë nga jeta ditën e...

Epoka e Diktaturës Komuniste, Kadare dhe Dante Alighieri – nga Genci Hoti

Epoka e Diktaturës Komuniste, Kadare dhe Dante Alighieri refleksion nga Genci Hoti Nga të gjithë metodat filozofike të hasura në jeten time, vetem ajo hegeliane përmbante...

Kadareja dhe Pesë Intelektualët Francezë nga Robert Martiko

Kadareja dhe Pesë Intelektualët Francezë nga Robert Martiko Mjafton një frazë e vetme filozofike, me përmbajtje logjike, për të hedhur mendimet e tyre në koshin e...

Përjetësia dhe shpella e mendimit – nga Robert Martiko (Dy fjalë për një çmim letrar)

Përjetësia dhe shpella e mendimit nga Robert Martiko (Dy fjalë për një çmim letrar, qe sigurisht nuk është i vetmi i kësaj natyre) Nuk është nevoja të...

Kasem Trebeshina shkruan Promemorie për Enver Hoxhën dhe Komitetit Qendror të P.P.Sh – 70 vjet më parë

Kasem Trebeshina shkruan Promemorie për Enver Hoxhën dhe Komitetit Qendror të P.P.Sh. 70 vjetori i një "promemorie" që nuk ekziston per komunistët..!!! Ngjarjet e fundit më kanë...

E ç’do të themi për Kasem Trebeshinën? – nga Visar Zhiti

E ç'do të themi për Kasem Trebeshinën? nga Visar Zhiti Kështu kisha pyetur një ditë pas datëlindjes së tij të 85-të, që s’e kishin kujtuar fare,...

9 Qershor 1973 – Turpi ma i madh i Botës Hapet: Muzeu Ateist i Shkodrës – nga Fritz Radovani

9 Qershor 1973 - Turpi ma i madh i Botës Hapet Muzeu Ateist i Shkodres nga Fritz Radovani Nji gjysë shekullit që dhunohet Populli ma i vogël...

Kritika letrare nuk është shërbëtore! – nga Behar Gjoka

Kritika letrare nuk është shërbëtore! nga Behar Gjoka Zoti Gjoka si e shihni gjendjen e kritikës letrare? - Kritika letrare po përflitet nga njerëz, të...

Përshëndetje, shokë të mij, Ju shkruan Visar Zhiti…

Përshëndetje, shokë të mij, Ju shkruan Visar Zhiti...   I dashur Jozef, I dashur Shpendi, Me vjen mirë që kujtoni poetët e përndjekur nga regjimi, ata që...

Dy reflektime mbi dy refleksione te Jozef Radit – nga Thanas L. Gjika

Dy reflektime mbi dy refleksione te Jozef Radit nga Thanas L. Gjika “Jepini guxim enverizmit tuaj” - refleksion nga Jozef Radi Në shkrimin “Jepini guxim enverizmit tuaj! -...

Letër një intelektuali të lartë… nga Robert Martiko

Letër një intelektuali të lartë... nga Robert Martiko Mund të bie dakord me shumë gjëra me ty Agron, por kurrsesi me Artin e Realizmit Socialist me...

“Elita” e Soc-Realizmit dhe Panairi i Kotësive – nga Xhafer Sadiku

“Elita” e Soc-Realizmit dhe Panairi i Kotësive nga Xhafer Sadiku Që të analizosh me hollësi periudhën e regjimit komunist në fushën e letërsisë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.