back to top
22.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Prenk Pervizi

Fjala e Kolonel Muharrem Bajraktarit në varrimin e Gjeneral Prenk Pervizit, – 7 shtator 1977 nëBruksel

Fjala e Kolonel Muharrem Bajraktarit në varrimin e Gjeneral Prenk Pervizit, 7 shtator 1977 nëBruksel Të nderuem bashkatdhetarë, Po përcjellim sot për në banesën e fundit...

Lamtumirё Albinё, nji grue energjike, stoike, guximtare e papёrkulun!

Lamtumirё Albine, nji grue energjike, stoike, guximtare e papёrkulun. Me 6 janar 2020, në New York, u nda nga jeta zoja Albina Pervizi, një viktimë dhe heroinë...

Lek Pervizi në 90-Vjetorin e Lindjes – përshëndetje nga Thanas L. Gjika

Lek Pervizi në 90-Vjetorin e Lindjes përshëndetje nga Thanas L. Gjika Të arrish të nëntëdhjetat aktiv si Lek Preng Pervizi, është një bekim nga Zoti, një...

Paralajmërimet e Pushtimit ishin… nga Lek Pervizi

Paralajmërimet e Pushtimit ishin... nga Lek Pervizi Pushtimi i Shqipnisë prej Italisë fashiste Para se me paraqitë rrjedhimet qe çuen në pushtimin e vendit tonë nga ...

Perla në plagën e një martese Novele nga Marçel Hila

Marcel Hila - Perla në Plagën e nji Martese Perla në plagën e një martese Novele nga Marçel Hila Kapitulli I Ishte fillimi i shtatorit i vitit 1989....

Perla në plagën e një martese* nga Marçel Hila

Drama jetësore e Valentin Pervizit... nga Ilir Seci Në një nga esetë e tij poeti dhe disidenti i famshëm polak Çeslav Milosh shkruan: “Vetëm një përqindje...

Kuvendet e Dibrës – parlamente demokratikë të kohës nga Fatos Daci

Dibra dhe Historia e saj Rastësisht, një miku im historian, më dha të lexojë librin "Vendlindja ime - Dibra dhe Bulqiza" të Fatos Dacit. Para...

Lamtumira e fundit Tregim nga Lek Pervizi

Lamtumira e fundit Tregim nga Lek Pervizi Marrë nga libri i botuar në frëngjisht “Në Vorbullën e Skëterrës”* Si çdo ditë, rropama shurdhuese e çangës lajmëronte zgjimin...

Pesha e emnit… tregim nga Lek Pervizi

Pesha e emnit... tregim nga Lek Pervizi (shkëputun nga libri me tregime “Rrathët e Ferrit” që botohet së shpejti) Poterja metalike e çangës së madhe të...

Me shkrue të vërtetën nuk asht kurrë vonë… Frida Sadedini (1914 – 2004) nga Fritz Radovani

Me shkrue të vërtetën nuk asht kurrë vonë... Frida Sadedini (1914 - 2004) nga Fritz Radovani Çdo dosje e nji të burgosuni politik asht nji libër antikomunist! Proces...

Dedë Gjonmarkaj – Hero i Qëndresës – kundra diktaturës komuniste nga Lek Pervizi

Dedë Gjonmarkaj - Hero i Qëndresës - kundra diktaturës komuniste nga Lek Pervizi Lajmi i vdekjes, solli një trishtim të madh në të gjithë ata që e...

Persekutimi dhe dënimet e Familjes së Gjeneral Prenk Pervizit

Persekutimi dhe dënimet e Familjes së Gjeneral Prenk Pervizit nga Lek Pervizi Dokument i lëshuar nga Lek Pervizi, i biri i Prenk Pervizit, përjetues i gjithë kohës...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.