back to top
26.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Kulla e Sahatit

Tri poezi – nga Agim Xh. Deshnica

Tri poezi nga Agim Xh. Deshnica Perëndim Berati Humbi dielli pas Shpiragut, hesht mes muresh, kala e gurtë, fshatrat mbi kodra ranë në gjumë, hijet zgjaten e zhyten në...

Të prishësh një Monument Kulture – nga Agim Xh. Dëshnica

Ky shkrim i zotit Agim i Sh. Dishnicës, është një hymn për qytetin e tij të lindjes dhe ëndrrave Beratin, një nga qytetet jo vetëm më...

Dhe foli profeti… – nga Agim Morina

Dhe foli profeti... nga Agim Morina Ishte datë e shënuarë mbë 28 të shtatorit 1848. Retë u mërguanë. Ca rreze të fuqishme ndiçuanë fort. Dhe mëpastaja...

Shqyrtime në toponiminë dhe historinë e vjetër të zonës së Nikaj-Mërtur – nga Genc Pecnikaj

Shqyrtime në toponiminë dhe historinë e vjetër të zonës së Nikaj-Mërtur nga Genc Pecnikaj Territori ku shtrihet sot krahina e Nikaj-Mërturit ka qënë historikisht gjatë...

Tirana ose kryeqyteti me histori të falsifikuar – nga Ndoc Selimi

Tirana ose kryeqyteti me histori të falsifikuar nga Ndoc Selimi (Me rastin e 99 vjetorit të propozimit për shpallje Kryeqytet) Emri i kryeqytetit të Shqipërisë Tiranë vazhdon...

Mall për Korçën… që s’është më – fotohistori dhe informacion

Mall për Korçën... që s'është më - fotohistori dhe informacion Korça e muzikës - “Mandolinata" - 1908!
 Në dhjetvjeçarin e parë të shek. XX-të, Korça sipas...

“Made in Tufina” Marsida T. Najdeni (M.T.N)

"Made in Tufina"  Marsida T. Najdeni (M.T.N) I pari shkrim prej asaj që sjell marsi... nga Jozef Radi Marsida osht nji vajzë e thjeshtë po ene...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.