back to top
34.5 C
Tirana
E enjte, 20 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Koço Kota

Fiqiri Llagami, përfaqësues i denjë i Inteligjencës së Viteve ‘40 – nga Zyba Hysen Hysa

Fiqiri Llagami, përfaqësues i denjë i Inteligjencës së Viteve ‘40 nga Zyba Hysen Hysa Çdo pushtues që vjen dhe ikën për t’u zëvendësuar nga një pushtues...

Një humanitare e rrallë… një heroinë e harruar… – kushtuar Melpomeni Dilos – nga Greta Dilo

Një humanitare e rrallë... një heroinë e harruar... kushtuar Melpomeni Dilos nga Greta Dilo Unë Greta Dilo, e bija e Telemak Dilos e lindur në Tiranë dhe...

Koço Kota – Personalitet i madh në Historinë e Shtetit Shqiptar

Dr. Koço Kotta - Personalitet i madh në Historinë e Shtetit Shqiptar nga Harallamb Kotta “Demokracia, ndoshta gjënë më të mirë që ka është se...

Visarion Xhuvani – pak histori nga jeta dhe Autoqefalia e Kishës Ortodokse Shqiptare

Visarion Xhuvani - pak histori nga jeta dhe Autoqefalia e Kishës Ortodokse Shqiptare Personaliteti Visarion Xhuvanit, i këtij apostulli të shqiptarizmës vjen në kujtesën tonë si...

Të pafsha në Savër! nga Ben Andoni – Duke lexuar një shkrim për Savrën… Jozef Radi

Duke lexuar një shkrim për Savrën... nga Jozef Radi Sa herë shkruhet për Savrën, unë ndalem dhe lexoj me mjaft vëmendje gjithçka, duke u përpjekë...

Skeda e Lazër Radit dhe Gjyqi Special (13 prill 1945)

Skeda e Lazër Radit në Gjyqin Special (13 prill 1945) Deklarata të Prokurorit të Gjyqit Special Bedri Spahiu Gjyq i posaçëm Special (1945) u bë me...

Në kërkim të eshtrave të babait Eugjen Merlika (voal)

 Në kërkim të eshtrave të babait nga Eugjen Merlika (voal) "...Siç e di, me të gjitha forcat e mija, po mundohem të sjell eshtrat e...

Si jetuan në t’njëjtin fshat familjet e 5 ish-kryeministrave

Si jetuam në të njëjtin fshat me familjet e 5 ish-kryeministrave nga Ani Jaupaj Menjëherë pas prezantimit, Dylbere Cane, rreth të 80-ave, na tha se...

Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëve… Visar Zhiti

Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëve nga diktatura komuniste... nga Visar Zhiti Ka patur një kohë paradoksale, të pabesueshme dhe të rëndë, aspak të largët, madje...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.