back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ismail Qemali

Po në Vlorë ç’deshe në këtë mes-prilli o Kadare? – nga Adriatik Riza Dosti

Po në Vlorë ç'deshe në këtë mes-prilli o Kadare? nga Adriatik Riza Dosti ...Kur shkon Ismaili tek Ismaili ç'nuk të shkon në mend... dhe...

Skeda biografike e Shyqyri Borshit (1895-1945)

Skeda biografike e Shyqyri Borshit (1895-1945) Shyqyri Borshi u lind në Shkodër më 14 janar 1895, vdiq i pushkatuar më 14 prill 1945. Oficer karriere, ndër...

Bajram Bej Haxhiu – Nismëtari i Kongresit të Lushnjes në 1920 – nga Kevin Haxhiu

Bajram Bej Haxhiu - Nismëtari i Kongresit të Lushnjes në 1920 nga Kevin Haxhiu Regjimi Diktatorial Komunist në 1951, e shpalli “Kulakun” e dytë në...

Libri “An Albanian Revival” – dokument me rëndësi të veçantë historike – nga Pertefe Leka

I nderuar Jozef, uroj të jeni mirë me shendet në këte kohë të vështirë Shkrimin që po ju dërgoj, për Nikollë Ivanaj, është personalitet...

Dhimitër Berati – Bashkëpunëtor i ngushtë i At Fishtës dhe Koliqit – nga Frank Shkreli

Dhimitër Berati - Bashkëpunëtor i ngushtë i At Fishtës dhe Koliqit nga Frank Shkreli me rastin e 50-vjetorit të vdekjes Ishte fillimi i shtatorit të...

Mbi përçudnimin e Idhujve – nga Hysni Ndreu & Arti si krim nga Kristaq Jorgo

Ky status - titulli blasfemues, në të vërtetë provokues i të cilit do t'ju befasojë - lindi në formën e dialogut me mikun e...

“Rreth Flamurit” – Emblemi Legjendar – Lazër Radi – 28 nëntor 1937

“Rreth Flamurit” - Emblemi Legjendar Lazër Radi - 28 nëntor 1937 Ah, sikur Flamuri të mund t'fliste, do t'na tregonte legjendën e vet të madhe! Por, lexues...

Kryengritja e “Malësisë së Madhe”, që bashkoi kombin mbarë në Poemën “Mbi Ta”, të Lasgush Poradecit – nga Pertefe Leka

Përshëndetje Jozef, Po të dërgoj një shkrim-studim për Poetin Lasgush Poradeci. Sa kohë kam ushtruar mësuesinë s'kam mundur të komentoja e të bashkëbisedoja lirshëm me nxënësit,...

Mos ma prek Kadarenë! – nga Elona Caslli

Mos ma prek Kadarenë! nga Elona Caslli Mbi heshtjen e Kadaresë, në këtë periudhë tragjike për vendin ka qëndrime të ndryshme. Një bashkësi qëndrimesh e trajtojnë...

Ceno Sharra (1887 – 15maj 1914) – nga Myrteza Poshi

Ceno Sharra (1887 - 15maj 1914) nga Myrteza Poshi Në librin e Skënder Luarasit për kol. hollandez Thomson, përmendet edhe vrasja e Ceno Sharrës dhe plagosja...

Ligji mbi rajonet si projekt centralizues i oligarkisë – nga Romeo Gurakuqi

Ligji mbi rajonet si projekt centralizues i oligarkisë nga Romeo Gurakuqi Në rrjedhën e viteve (1913-1914), Ismail Qemali, pas përvojave destabilizuese në kohën kur ai ishte...

Hapja e shkollave shqipe në Kosovë, 75 vite më parë, mision i shenjtë kombëtar – nga Dr. Sadik Elshani

Hapja e shkollave shqipe në Kosovë, 75 vite më parë, Mision i shenjtë kombëtar nga Dr. Sadik Elshani Hapja e shkollave shqipe në Kosovë, 75 vite...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.