back to top
31.5 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Hasan Bello

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? – nga Hasan Bello

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? nga Hasan Bello Për periudhën klasike të Shtetit Osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të...

Hoxhë Hasan Tahsini për gjuhën shqipe dhe krijimin e një gjuhë të përbashkët botërore para se të shpikej Esperanto – nga Hasan Bello

Hoxhë Hasan Tahsini për gjuhën shqipe dhe krijimin e një gjuhë të përbashkët botërore para se të shpikej Esperanto nga Hasan Bello Në nekrologjinë e shkruar nga...

“Kur isha në Shqipëri” – Dushan Mugosha – nga Hasan Bello

“Kur isha në Shqipëri” - Dushan Mugosha nga Hasan Bello Dushan Mugosha ishte me origjinë malazeze. Ai ka lindur në vigjilje të Luftës së Parë...

Si dështoi komploti i organizuar nga Ismail Qemali për të rrëzuar sulltan Abdylhamidin II – nga Hasan Bello

Historiani Hasan Bello Si dështoi komploti i organizuar nga Ismail Qemali për të rrëzuar sulltan Abdylhamidin II nga Hasan Bello Në janar të vitit 1901, kundërshtarët politikë...

A ka pasur gisht Serbia në vrasjen e Avni Rustemit? – nga Hasan Bello

A ka pasur gisht Serbia në vrasjen e Avni Rustemit? nga Hasan Bello Më 20 prill 1924, deputeti Avni Rustemi i paraqiti Kuvendit Kushtetues kërkesën për...

Lëvizja e Fierit 1935: Si dështoi një kombinacion agjenturor për grusht shteti – nga Hasan Bello

Lëvizja e Fierit 1935: Si dështoi një kombinacion agjenturor për grusht shteti nga Hasan Bello Në historinë moderne të shtetit shqiptar janë realizuar disa grushte shteti....

“Kongresi gjuhësor i Kostandinopojës” 1879 – Kongresi i parë gjuhës shqipe nga Hasan Bello

“Kongresi gjuhësor i Kostandinopojës” 1879 - Kongresi i parë gjuhës shqipe nga Hasan Bello Përpjekjet e para për unifikimin e alfabeteve të gjuhës shqipe filluan në...

Tmerr dhe panik në kryeqytet: 13 tetor 1943 Bombardimi i Tiranës nga aviacioni britanik – nga Hasan Bello

Tmerr dhe panik në kryeqytet: 13 tetor 1943 Bombardimi i Tiranës nga aviacioni britanik nga Hasan Bello Në librat e historisë para dhe pas viteve 90-të...

“Dy standardet” lidhur me pensionin e Ismail Qemalit – nga Hasan Bello

“Dy standardet” lidhur me pensionin e Ismail Qemalit nga Hasan Bello Pas dorëheqjes së imponuar nga Komisioni Ndërkombetar i Kontrollit, si kryeministër i Qeverisë së Vlorës...

Lufta e Shkodrës 1912-1913 – Ditar Anonim Parathënie – nga Hasan Bello

Lufta e Shkodrës 1912-1913 - Ditar Anonim Parathënie nga Hasan Bello Të dashur miq! Kam kënaqësinë t'ju njoftoj se sapo ka dalë nga shtypi një ditar anonim...

“Mbreti Zog dhe Fan Noli, në dosjet e Sigurimit të Shtetit” – libër i ri nga Hasan Bello

“Mbreti Zog dhe Fan Noli, në dosjet e Sigurimit të Shtetit” libër i ri nga Hasan Bello Të dashur miq! Sapo doli nga shtypi dhe pritet...

Dy telegrame që ndryshojnë Historinë e Pavarësisë të shqiptarëve 1912 – nga Genci Hoti

Dy telegrame që ndryshojnë Historinë e Pavarësisë së shqiptarëve 1912 Të rejat nga vizita në shtëpinë e Eqrem Bej Vlorës nga Genci Hoti Në historinë e Pavarsisë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.