back to top
15.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ermira Xhomaqi Godo

“Përtej harrimit” dhe përkthimi i “Shekspirit” të Hygoit, si përpjekje në rimëkëmbjen historike të kujtesës së përbashkët – Ermira Godo – New York 27...

“Përtej harrimit” dhe përkthimi i “Shekspirit” të Hygoit, si përpjekje në rimëkëmbjen historike të kujtesës së përbashkët Ermira Godo (Xhomaqi) - New York, 27 maj...

Humanizmi dhe vlerat e tij nuk vdesin kurrë…! nga Jozef Radi

Humanizmi dhe vlerat e tij nuk vdesin kurrë...! nga Jozef Radi Fjala e mbajtur te Vatra mbi librat "Pertej Harrimit" dhe "William Shakespeare" Të nderuar miq, Së...

Rëndësia dhe jehona e veprës “William Shakespeare” të kolosit të letërsisë franceze Viktor Hygo – kumtesë nga Drita Brahimi – Pedagoge e gjuhës...

Përpara disa ditësh, në mjediset e Bibliotekës së Universitetit të qytetit Elbasan, në kuadrin e veprimtarive të Fakultetit të Shkencave Humane, me mbështetjen e...

Përkthimi si akt lirie… – Parathënie e librit “William Shakespeare” të Victor Hugo – nga Ermira Xhomaqi – Godo

Përkthimi si akt lirie… Parathënie e librit “William Shakespeare” të Victor Hugo nga Ermira Xhomaqi - Godo Kjo vepër e Victor Hugo-së kushtuar Shekspirit, vjen në shqip...

Fjalë të vështira të një lamtumire… – Ermira Xhomaqi – Godo për Seit Xhomaqin

Fjalë të vështira të një lamtumire... Ermira Xhomaqi - Godo për Seit Xhomaqin Atje ku dhimbjeve të tua u shtohen dhimbjet pafund për ata që s'i...

“William Shakespeare” nga Victor Hugo* – Përkthyer nga Abdulla Rami & Ermira Xhomaqi-Godo

"William Shakespeare" nga Victor Hugo* Përkthyer nga Abdulla Rami & Ermira Xhomaqi-Godo Si sot 135 vjet më parë, në një 22 maj të vitit 1885, rreth...

Fragmenti, detaji, momenti… tek “Më kujtohet”, si “puzzle” grimcash jete – Përshtypje e mbresa nga Ermira Xhomaqi – Godo

Të shtunën, më 11 maj, ora 18:30 në Maison de l'Albanie, 26 place Denfert-Rochereau 75014 Paris, u prezantua vëllimi i dytë i librit “Më...

“Përtej Harrimit” – vepra kushtuar Abdulla Ramit – Konferencë promovuese në Paris

“Përtej Harrimit” - vepra kushtuar Abdulla Ramit Konferencë promovuese në Paris - 9 Nëntor 2018 Ditën e premten, më 9 nëntor 2018, në një atmosferë...

Përurohet libri “Përtej harrimit” në Gjilan – e pranishme autorja Ermira Xhomaqi – Godo

Përurohet libri “Përtej harrimit” në Gjilan e pranishme autorja Ermira Xhomaqi - Godo nga Tefik Selimi Dhe thonë, çka shkruhet në letër, mbetet në vepër. Kjo është...

Dita e Pavarësisë në ferrin e Burrelit – rrëfim i 92 vjeçarit Avni Xhomaqi, i burgosur në burgun e Burrelit

Dita e Pavarësisë në ferrin e Burrelit rrëfim i 92 vjeçarit Avni Xhomaqit, i burgosur në burgun e Burrelit A ia rrok ndokujt mendja se çfarë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.