back to top
32.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Aristidh Kola

Artefakte të Panjohura gjetura në Zhilivode të Vushtrrisë – nga Fahri Xharra

Artefakte të Panjohura gjetura në Zhilivode të Vushtrrisë nga Fahri Xharra Në fshatin Zhilivodë të Vushtrisë (Në mes të kishës së Strofcit dhe Zhilivodës) janë gjetur artefakte...

Refleksione për shkrimin “Edhe unë jam Çam” – nga Pertefe Leka

I nderuar Jozef, Besoj së e keni parë këto ditë njoftimin se në Kolegjin Harvard të Sh.B.A. kujtohet tragjedia e Çamërisë shqiptare, organizuar nga shoqata...

Mbi “Gjuhën e Perëndive” të Aristidh Kolas – nga Merita Schmitt

Mbi “Gjuhën e Perëndive” të Aristidh Kolas nga Merita Schmitt Shumë studjues e kanë adhuruar gjuhën e arvanitasve, për larminë, pastërtinë dhe trajtat e saj të...

Jozef Radi: Një polemikë përtej gjuhësore me Agron Dalipaj

“Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe” vepra më e madhe antishqiptar... nga Agron Dalipaj Sot lexova një shkrim botuar më 04 dhjetorin që shkoi te gazeta "Koha...

Aristidh Kola – Nderi i Kombit

Aristidh Kola - Nderi i Kombit Propozim Drejtuar: Presidentit të Republikës së Shqipërisë Zotit Bujar Nishani Tiranë Për Dhënien e Titullit “Nderi i Kombit” studiuesit arvanitas, Aristidh Kola . Studiuesi Aristidh Kola...

Një poezi shqipe të paktën 3600 vjet e vjetër nga Niko Stylos

Një poezi shqipe të paktën 3600 vjet e vjetër nga Niko Stylos Kjo poezi është shkruar në njërën anë të diskut të njohur me emrin...

Gurët e Tomorrit po fillojnë të flasin… nga Mr. sc. Besim Dervishi

Gurët e Tomorrit po fillojnë të flasin... nga Mr. sc. Besim Dervishi Adhurimi i Kultit të Lisit ose Pemës së Jetës në Tomorr. Zbulohet dhe...

Kush ishte Aristidh Kola – Arvanitasi që i përkushtoi jetën studimeve mbi origjinën e shqiptarëve

Kush ishte Aristidh Kola? Arvanitasi që i përkushtoi jetën studimeve mbi origjinën e shqiptarëve Aristidh Kola (Kolia) ishte historian, publicist, dhe jurist. Ishte kryetar i Lidhjes...

Hundëzakët, ilirë të harruar…! Sipas shënimeve të Fahri Xharrës

Hundëzakët, ilirë të harruar...! Sipas shënimeve të Fahri Xharrës Aty ku piqen Afganistani, Pakistani, Taxhikistani dhe Kina, aty është Hundëza. Është një vend 2500 m mbi...

Origjina shqiptare e presidentit grek Karolos Papulias Arben Llalla

Origjina e presidentit grek Karolos Papulias nga Arben Llalla - Historian Siç kemi shkruar në shkrimet e mëparshme shumë kryetarë që kanë udhëhequr Greqinë kanë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.