Ta lëmë për një çast individualizmin e të bëhemi bashkë një herë të vetme për një çeshtje të përgjithshme! – Irena Xhani – Përgjegjëse e zyrës së INAC-ut për Shqipërinë

0
10
Irena Xhani - Përgjegjëse e zyrës së INAC-ut për Shqipërinë
Irena Xhani - Përgjegjëse e zyrës së INAC-ut për Shqipërinë
Irena Xhani - Përgjegjëse e zyrës së INAC-ut për Shqipërinë
Irena Xhani – Përgjegjëse e zyrës së INAC-ut për Shqipërinë

Ta lëmë për një çast individualizmin e të bëhemi bashkë

një herë të vetme për një çeshtje të përgjithshme!

Irena Xhani – Përgjegjëse e zyrës së INAC-ut për Shqipërinë

Të nderuar miq!
Emigrantë dhe jo emigrantë.
Të interesuar direkt ose indirekt për pensionet.
Për 14 muaj rresht kemi provuar sëbashku rrugë dhe forma nga më të ndryshmet për të bërë të mundur uljen në tavolinë të dy qeverive tona për pensionet.
Sot dësheroj të ndaj me Ju një ide, (jo pa qëllim e kam nënvizuar) e cila sipas meje është ideja më e mirë që kam pasur deri tani dhe që do të mund të jetë më efikase se gjithë të tjerat që kemi provuar deri më sot.
Por… gjithçka varet nga Ju!
Nëse ju i besoni kësaj ideje, nëse ju jeni të bindur se kjo do të funksionojë (Kujdes: duhet të jeni ju vetë të parët të bindur se kjo do të funksionojë), atëhere kjo do të jetë një Ide Fitimtare.
Përndryshe edhe kjo do të shkojë në koshin e plehrave si gjithë të tjerat.
është një gjë e thjeshtë, nuk kërkon aftësi për të përdorur e-mail ose PC, duhet vetëm: Besim, Vullnet dhe Dëshirë e Mirë!
Ku konsiston kjo ide: Ideja bazohet tek Vota!
.
Patronato INAC
Patronato INAC
Në Itali janë mbi 500.000 shqiptarë që kanë fituar Cittadinanzën Italiane dhe kanë të drejtë vote, shto këtu miqtë, shokët, shoqet, rrethin familjar, etj. Kjo do të ishte një Fetë e madhe që do t’i bënte zili çdo lloj force politike.
Nëse secili nga ne do ta shpërndajë këtë ide në faqen e tij personale të facebook-ut dhe në të gjitha grupet ku ai bën pjesë; secili t’ia shpërndajë të gjithë kontakteve të tij në Whatsapp, messenger, twitter, linkedin etj etj etj… kjo do të ishte si të mbushje rrugën me pankarta dhe postera si ato që vënë edhe nëpër makina.
Nëse ne arrijmë të bëjmë që kjo ide të dëgjohet nga politika Italiane, keni për të parë se rezultati do të jetë i afërt.
Qëllimisht në këtë post-it nuk kam venë emrin e askujt, as Diaspora 9119 dhe as gjë tjetër. Sepse ne mendojmë që kjo duhet të jetë një lëvizje e të gjithëve, në ndihmë të atij brezi, i cili për 50 vjet me radhë ndërtoi dy sisteme (socializmin dhe kapitalizmin) dhe që akoma duhet të vazhdojnë të punojnë si qytetarë të kategorisë “C”, për shkak të ligjeve të padrejta.
Si thoni? (pyetja është hjesht retorike).
Nuk vlejnë like-t.
Ato janë për një që don ta zëjë gjumi rehat në darkë sepse ka pasur vizibilitet, është bërë VIP.
Nuk ka më kohë as për komente dhe as për gjëra të tjera.
Çdo ide e mirë dhe që mendoni të jetë propozitive ma dërgoni personalisht në messenger.
A jeni/jemi të zotët që për 1 ose 2 javë rresht ne të gjithë të mos botojmë asgjë në të gjitha rrjetet sociale. A jeni/jemi të zotët ta lëmë për një çast individualizmin dhe të bëhemi bashkë një herë të vetme për një çeshtje të përgjithshme?
Le ta provojmë!!!
Postimi që duhet kopjuar dhe shpërndarë vijon më pas.
.

 

Related Images:

Artikulli paraprakDy fjalë nga unë për Vermoshin – nga Denata Rroji
Artikulli tjetërSi e vramë me atentat, Haziz Sharrën, kreun e rinisë së Ballit Kombëtar për Vlorën, pas urdhërit me shkrim që na dha…” nga Dashnor Kaloçi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.