Suela Musta… dy trajtime nga Nebil Çika dhe Endira Bushati

0
11
Suela Musta
Suela Musta
Suela Musta
Suela Musta

Suela Musta, prova që lufta e klasave vazhdon

nga Nebil Çika

Gjithnjё arrestojnё vetёm tё pёrndjekurit politikё, antikomunistё dhe fёmijёt e tyre. Rast flagrant ёshtё arrestimi i Suela Mustas. E bija e njё prej legjendave tё qёndresёs antikomuniste, ish i burgosur politik i diktaturёs.
Akuzohet pёr “krim tё organizuar” si i ati, “grup i organizuar armiqёsor…” Agim Musta ёshtё autor i disa librave dokumentarёve e intervistave, ku ka denoncuar krimet e komunizmit dhe autorёt e tyre. Ka artikuluar akuza tё forta pёr kёta nё pushtet dhe etёrit e tyre. Prandaj besoj se arrestimi i saj pa asnjё njoftim, ёshtё hakmarrje e tyre. Pёr Dakon, Gjiknurin, Ramёn & Co ёshtё tundur bota nga publikimi provave tё tyre krininale e vazhdojnё tё jenё tё lirё e nё pushtet Nipi i Enver Hoxhёs u kap me punishte kokaine nё Xibrakё dhe ёshtё i lirё; Saimir Tahiri ёshtё i akuzuar zyrtarisht pёr pjesёmarrje nё organizatё kriminale dhe vazhdon nё liri tё plotё tё jetё protagonist kryesor i mediave, ndёrsa kёta merren me Suelёn vetёm se ёshtё e pёrndjekur politike dhe kundёr komunistёve e bijёve tё tyre politikё, vetёm se ёshtё e bijё e Agim Mustёs.
Kjo ёshtё fytyra e prokurorisё qё rri sus para banditёve me pushtet, kjo ёshtё diktatura neokomuniste, instalimi i tё cilёs po ndodh çdo ditё para syve tanё, ky ёshtё shteti me dy standarde i Edi Ramёs.
Suela Musta, ёshtё prova qё… “lufta e klasave” vazhdon!
.
Endira Bushati
Endira Bushati

Suela Musta, si viktima model e këtyre 30 viteve…

nga Endira Bushati

Suela Musta, sot është në burg…
Informacionet e para flasin për një licencë kabllori të dhënë Çapjave në 2017…!
Profesioni nuk më lejon të flas pa u njohur me dosjen…
 
Por, di që:
1.Licencat jepen me shumicë votash të Bordit prej 7 anëtarësh të AMA-s!
Atëherë, pse veç Suela???
 
2.Për kabllorin, nuk merret madje as licencë! Quhet autorizim, dhe mund ta marrë kushdo që plotëson një minimum dokumentacioni! Madje madje, për këtë autorizim, edhe nëse AMA nuk shprehet brenda 30 ditëve, autorizimi konsiderohet i marrë!
Atëherë, pse Suela??
 
3.Suela është e zgjedhur nga opozita në Bordin e AMA-s. Shpeshherë ka mbajtur qëndrime të forta kundër kryetarit të AMA-s Gentjan Sala, ish drejtor të Digitalbit, duke kërkuar dhe shkarkimin e tij.
Pse vetëm Suela?
 
4.Suela ka votuar kundra dhënies së licencës kombëtare në kundërshtim me ligjin për Digitalbin dhe Klanin, kundër interesave personale dhe pro interesit publik!
Pse gjithmonë Suela?
.
Autoriteti i AMA-s
Autoriteti i AMA-s dhe Suela Musta
5.Suela ka mbi 20 vjet gazetare, jeton një shtëpi “të Enverit” 50 m2. S’ka vilë as në Lalëz e as në Dhërmi!
Pse jo si shokët Suela?
 
6.Suela është vajza e Agim Mustës, intelektualit që vuajti 13 vite në burgjet komuniste. As drejtësi e as privilegje pas 90’…
Pse të vuajë veç Suela?
 
7.Suelën, e hoqi padrejtësisht nga puna, Ilir Meta, Kryetar Parlamenti, në dhjetor 2013. Të vetmen bijë të një të përndjekuri politik në administratën e Kuvendit.
Pse gjithmonë Suela?
 
8.Suelën e la në baltë dhe PD, kur votonte në mbrojtje të ligjit, kundër Klanit e Digitalbit.
Pse gjithmonë Suela????
Pse?
 

 

Related Images:

Artikulli paraprakRivjen Lazër Radi… – nga Visar Zhiti
Artikulli tjetërDitët e fundit të mbretërimit të kllounit Edi Rama – nga Erl Kodra
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.