back to top
15.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024

“S’ka çelik kaq i mirë – që të mundë të vrasë një ide…” Vangje Koça (1936)

Gazeta

Vangjel Koça (1900-1943)
Vangjel Koça (1900-1943)

“S’ka çelik kaq i mirë – që të mundë të vrasë një ide…”

.

“…Komunizmi është një ide,

një ide antikombëtare dhe shkatërronjëse. Por… është një ide!

Siç dihet, ideja nuk zhduket me kërbaç,

por me një kundëride më të mirë.

Këtë na e mëson historia e njerëzimit

dhe e evolucionit të regjimeve shoqërore.

Gjer më sot nuk është gjetur ndonjë çelik kaq i mirë

sa për të bërë një pallë që të mundë të vrasë një ide.

Një ide nuk mund të vritet veçse nga një ide tjetër…”

Vangje Koça (Neoshqiptarizma, 1936)

 

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.