14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Si përfundoi në biletashitës gazetari dhe botuesi i revistës “Bota e re” në Korçë! – nga Klodi Stralla

on

|

views

and

comments

Gaqo Evangjeli - Botuesi i "Bota e Re" - Korçë
Gaqo Evangjeli – Botuesi i “Bota e Re” – Korçë

Si përfundoi në biletashitës gazetari dhe botuesi

i revistës “Bota e re” në Korçë!

nga Klodi Stralla

Brezi im e mban mend fare mirë njeriun që, për shumë e shumë vite, shiste biletat e filmit në sportelet e kinema “Moravës” apo “Verores”. Nuk ishte fakti se kontakti i parë për të ndjekur një film fillonte detyrimisht me sigurimin e biletës, por se shitësi i saj s’ishte njeri dosido, si nga pamja ashtu edhe nga historia e veçantë e jetës të tij.
Një burrë i shkurtër, me ca sy të mprehte e shumë shprehës, që dallonin nën syzet me skelet ari, me një kapelë “republike” në kokë, me mustaqka që binin në sy, e që do të mjaftonin vetëm ato për ta mbajtur mend që me shikimin e parë.
Ky ishte Gaqo Evangjeli.
Lindi në Korçë, në një familje të njohur atdhetare, në vitin 1911. Pas përfundimit me sukses të Liceut francez (1930), shkon me studime në Francë dhe diplomohet për gazetari në Universitetin e Sorbonës në Paris (1934). Kthehet në atdhe dhe administron shtypshkronjën “Evangjeli”, pronë e familjes të tij.
.
Shtepia e Gaqo Evangjelit - Korçë
Shtepia e Gaqo Evangjelit – Korçë
Gaqo Evangjeli ishte botuesi dhe administratori i revistës të njohur kulturore të viteve ’30, “Bota e re”, që dilte në qytetin e Korçës dhe ku shkruanin mjaft prej talenteve të reja përparimtare të kohës, nga i gjithë vendi. Një vit më vonë (1937) revista mbyllet nga censura shtetërore dhe drejtori i saj (Gaqoja) internohet në Gramsh.
Me pushtimin fashist të vendit Gaqua internohet përsëri, fillimisht në Porto Romano e mandej në ishullin e Ventotenës (Itali), prej nga ku u kthye në Korçë vetëm në fund të 1944-ës.
Nuk do të kalonte shumë kohë dhe komunistët e ardhur në pushtet, gazetarin përparimtar, por me kulturë “borgjeze”, e arrestojnë (1946), dhe pas 18 muaj hetuesi e lenë të lirë.
Që nga ajo periudhë, liceistin, gazetarin dhe botuesin me aq vlera, do ta ndiqte pas për gjithë jetën, “biografia” e keqe. I jepet punë vetëm si biletashitës kinemaje, punë të cilën e kreu me shumë dinjitet, për vite të tëra, deri sa doli në pension, në vitin 1971.
Vdiq në Korçë në maj 1981.
Sa shpërdorues vlerash paskemi qenë ne shqiptarët!
.
Marrë nga muri i FB i Klodi Strallës, 24 Maj 2016
.

 

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.