back to top
23.5 C
Tirana
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Shtëpia e Lindjes së Gjeniut: Mikelanxhelo Buonarroti

Gazeta

Shtëpia e Lindjes së Gjeniut: Mikelanxhelo Buonarroti
Shtëpia e Lindjes së Gjeniut: Mikelanxhelo Buonarroti

Shtëpia e Lindjes së Gjeniut: Mikelanxhelo Buonarroti

Michelangelo Buonarroti erdhi në jetë te kjo ndërtesë antike, me 6 mars 1475.
Ky pallat ishte rezidencë e Podestës dhe mes këtyre podestave ishte, në vitet 1474-1475, Ludovicu i Leonardo Buonarrotit, babai i Michelangelo: Një dokument nga Ludovico, i gjetur në 1875 në arkivat e Casa Buonarroti në Firence, vërteton lindjen e djalit të tij Michelangelo, në Caprese më 6 mars 1475 (1474 sipas një tradite të lashtë fiorentine) e gjithashtu dëshmohet edhe pagëzimi i tij që u bë dy ditë më vonë, në kishën më të afërt, në atë të San Giovanni Battistës. Prandaj Palazzo del Podestà, konsiderohet vendi ku u lind artisti i madh gjeniu i shumë arteve, djali i dytë i Ludovikos dhe Francesca di Neri nga Miniato del Seras.
Mund të shtojmë gjithashtu se në 20 kilometra distancë, në diametrin e rrethit kjo tokë fisnike u dha lindjen gjithashtu edhe Francesco Petrarcës, Giorgio Vasarit, Pietro Aretinos, Guido Monacos, Masaccios, Piero della Francescës, e mjaft të tjerëve.
.
 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.