back to top
14.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024

Proza mimetike e Jozef Radit Rreth tregimi – Njeriu kohës së qyqes – nga Leka Ndoja

Gazeta

Leka Ndoja & Jozef Radi janar 2010
Leka Ndoja & Jozef Radi janar 2010

Proza mimetike e Jozef Radit

Rreth tregimi – Njeriu i Kohës së Qyqes – nga Leka Ndoja

Vendosja e narracionit në formen mimetike – sipas Gerar Genettit – skalit karakteret me veçorinë se në këtë prozë – karakteret shfaqen në thelbin e tyre mimetik si pasqyrë e grupit social që ka ashk për mbijetesën në çdo pushtet.
Ironia ose autoironia veshë Personazheve arrihet përmes uljes së energjisë së veprimit ndër aktet – ku veprojnë ose kundërveprojnë.
Personazhi rreket të jetë simbol Gogolian – ai sendërgjohet thjesht në funksion. Ai vetëzvogëlohet para fuqisë madhore të pushtetit dhe kjo arrihet përmes efekteve skenike – si i ramë prej qiellit me konceptin e predestinacionit të filozofisë së Heideggerit.
Ai nuk ka shans për ndryshim etik – funksioni i tij asht i dhanë nji herë e përgjithmonë – të shërbeje dhe ekskluzivisht të shërbejë temat e diktaturës.
Ramja e diktaturës do kuptohet me shmangjen e Zogjve – onomastikë – mimetikë kjo e qëllimshme e Jozefit narrator.
Genetti narrativën e njitrajtëshme e quen diegjetike – këtu narrativa nuk lëviz as shpejt as ngadalë – sipas kategorive të Genettit – prandaj – kemi këtë stil mimetik te proza mesa duket edhe për nji periudhë – besoj kalimtare te Jozefi poet.
Në këtë pikë të lojës me antroponomastikën e personazheve – këtë teknikë e kanë ushtru edhe Trebeshina, Henrik Gjoka siç e kemi konstatu por në forma rudimentare te stigmatizimit – jo të nji filozofie të programit ose programeve narrative të personazhit.
Përshkrimi i procesit ideologjik përmes medias parashtron nji funksion tjetër të receptimit publik – atë të ushtrimit të magjisë përmes përseritjes e shumfishimit të zanit të diktaturës – që Jozefi e metaforizon me “Kohë të qyqes” e ironikisht “Kohë e pasqyqes”.
Kështu tregimi merr formën e satirës politike.

Marrë nga Muri i FB i Vrethee Lnika, 17 shkurt 2023

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.