back to top
32.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Po ku je o Prek Cali?

Gazeta

Prek Cali
Prek Cali

Po ku je o Prek Cali?

Foto më kreshnike të Prekës se kjo, nuk kisha parë. Nga arkivi familiar i znj. Lili Shtino(Frashëri), me lejen e së cilës po e postoj.
Në mes babai i Lilit, agronomi Sherif Frasheri atë mot, viti 1934 me punë në Malësinë e Madhe. Në të djathtë të tij Preka.
I tha Mehmet Shehu: Eh more Prek Cali, të pat ardhur dita ta mbyllje historinë tënde me shkronja ari po t’ishe bërë me ne. Pse kështu?
I gjegjet trimi legjendar burrnisht
-Zotni faji bjen mbi ju, që bëtë aleat anmikun tonë shekullor Sërbinë. (Korça f5, 6).
Ku je sot Prek Cali. I mungon vendit.

Marrë nga muri i FB i Orhan Sakiqi, 23 maj 2023

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.