Pemët dhe emocionet… – trajtim nga Klodi Stralla

0
9
Pemët Flasin me trajtat e tyre
Pemët Flasin me trajtat e tyre
Klodi Stralla 2013
Klodi Stralla 2013

Pemët dhe emocionet… 

trajtim nga Klodi Stralla

Statuset e kësaj natyre nuk janë simbolike.
Mbase edhe bimët, sikundër kafshët dhe njerëzit, komunikojnë!
Eshtë çeshtje kohe deshifrimi i gjuhës të tyre.

Duke ndjekur një faqe interneti, nga ato me mrekulli të Natyrës, më doli përpara edhe kjo foto që e shihni edhe ju. Janë dy pemë ulliri, disa qindra vjeçare, në bregdetin Italian të Pulias.
Mua, pamja e tyre, më ngjason me dy kafshë të egra, grabitqare, që luftojnë për jetë a vdekje me njëra-tjetrën. Sigurisht, rrënjët e tyre luftojnë realisht, kush e kush të marrë sa më shumë ushqim prej tokës mëmë, por, në rastin konkret, kjo “luftë” ka shpërthyer edhe mbi sipërfaqe. 
Ky mendim më ngacmoi kur e pashë momentalisht dhe më nxiti ta bëj edhe publik!
5 shkurt 2022 

Pemët Flasin me trajtat e tyre
Pemët Flasin me trajtat e tyre

Ciklin e statuseve ku pemët (bimët) shfaqin “ndjenja”, njëlloj si kafshët dhe njerëzit, dua ta përmbyll me dy foto ullinjsh shekullore, po të krahinës të Sicilisë, në Itali.
Në foton majtas të krijohet përshtypja se ata po “grinden” me njëri-tjetrin, kurse në foton djathtas, mesa duket, njëri prej tyre, i lodhur nga punët e ditës, ia ka marrë gjumit!

Pemët Flasin me trajtat e tyre
Pemët Flasin me trajtat e tyre

Sigurisht, të gjithë këto pamje mund të jenë edhe tekë e Natyrës, por edhe mund të shihen nën një këndvështrim tjetër, ndijesor, aq më shumë që ato janë qenie të gjalla!
24 janar 2022 

Pemët Flasin me trajtat e tyre
Pemët Flasin me trajtat e tyre

Edhe pemët mund të “përqafohen”!
Këto peme ulliri, afro 2000 vjeçare, ndodhen në një fshat të Sicilisë, në Itali. Shiheni me kujdes: janë dy pemë, me trungje të veçante që janë ndërthurur me njeri-tjetrit ne mënyrë të tillë që të lënë përshtypjen se po përqafohen.
Kush e di, mbase i duhen hequr thonjëzat fjalës përqafohen…
23 janar 2022 

 

Pemët Flasin me trajtat e tyre
Pemët Flasin me trajtat e tyre

Pemët edhe mund të “kuvendojnë”!
Jemi përsëri në Sicilinë italiane, ku tre ullinj mijëvjeçare janë ulur këmbë-kryq rrëzë një kodre dhe po “kuvendojnë” midis tyre.
Mbase kuvendojnë vërtet, me “gjuhën” e tyre që sigurisht është e ndryshme nga e jona, por që posa kemi filluar ta kuptojmë!

Pemët Flasin me trajtat e tyre
Pemët Flasin me trajtat e tyre

Related Images:

Artikulli paraprakDy personazhe të harruar, që i binin kryq e tërthor Myzeqesë… – nga Jozef Radi
Artikulli tjetërXhafer Deva e shokët e tij lindjen e diellit e shihnin në Perëndim e jo në Lindje pavarsisht rrethanave politike të asaj periudhe kohe – nga Mr. sc. Nue Oroshi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.