12.5 C
Tirana
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Nji kujtim i rrallë i lidhun me At Gjergj Fishtën… përmes nji fotografie të veçantë – nga Lukë Luka

on

|

views

and

comments

At Gjergj Fishta, në të vetmen ceremoni martesore
At Gjergj Fishta, në të vetmen ceremoni martesore
Nji kujtim i rrallë i lidhun me At Gjergj Fishtën…
përmes nji fotografie të veçantë nga Lukë Luka

“Lotët janë të caktuem;
ka prej dhimbjes, ka prej gëzimit…”

Me përballue dhimën e vetminë që më la largimi i Netës, shoqes teme të jetës në botën tjetër, nji muej ma parë (dritë pastë), mundohem të gjej ngushllim me forma e mënyra të ndryshme pune.
Në nji album të familjes shoh fotografi të reja, të vjetra e shumë të vjetra. Ndaloj tek njena prej tyne, disi e veçantë për ka vjetërsija, cilësija e përmbajtja, e bame prej mjeshtrit fotograf Marubi, e ku janë prindët e Netës; Shuk Leniqi e Lajde Daija, në ditën e martesës më 17 maj të vitit 1936…
Meqë kurioziteti i plotësuem ka dije e vlerë, me detaje po e komentoj foton në fjalë.

“Asht celebrimi i kunorëzimit e bekimit, në Kishën e fretënve, të Shukut, tipografi i Shtypshkrojës së françeskanëve, me Lajden, prej Patër Gjergj Fishtës e pranë tij shohim të riun Ernest Çoba (ma vonë monsinjor i njohun në Shkodër)!
Çifti, me veshje klasike (dhandër e nuse me vel e kunorë), ulun në gjuj, në momentin e ndërrimit (vendosjes në gisht) të unazave, simboli i bashkimit e krijimit të familjes së shejtë (me besim e dashni si bërthama themelore e shoqnisë).
Kumarët, dëshmitarët e martesës, janë zotni Palok Noga (me qirin tradicional në dorë), deputeti Kolë Mjeda me të shoqen si dhe kori i kishës…
Kjo ceremoni e veçantë, pati jehonë, nga që celebrimin e bani Patër Gjergji (rasti i vetëm i tij, me modesti e fisnikni) edhe u ndoq prej shumë zoja e zotnish me veshje moderne të kohës, familjarë, miq e shokë të ftuem në darsëm!”

Marrë nga muri i FB, Pro Gegnishtes, 24 janar 2024

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.