Niagara e Ngrime… nga Jozef Radi

Niagara 8 janar 2014

Niagara 8 janar 2014

Niagara e Ngrime… nga Jozef Radi

Niagara e kataraktit ma të famshëm të botës… Niagara e ujnave që zhurmojnë… s’asht ma… as katarakt dhe as zhurmë… asht ndalë… ka ngri…!!

Kaskada e Niagares 2014

Kaskada e Niagares 2014

Pooo, asht e vërtetë… Sigurisht e  pabesueshme… po gjithsesi e vërtetë… Krejt ai vrull, krejt ajo energji e pabesueshme ujnash dhe zhurmash, aq shpesh të konsiderueme të çmenduna, tash ka heshtë dhe ka mbetë njashtu pezull… si nji përbindësh i bardhë i mpimë që përpëlitet me i hikë këtij  çasti, dhe këtij spektakli kapriçoz, të cilin edhe vetë Arktiku do ta kishte zili…

Niagara Naten - foto Tim Williams

Niagara Naten – foto Tim Williams

Niagara na shfaqë sot nji të vërtetë të pabesueshme dhe në të njejtën kohë të papërsëritshme… fryma e saj pezull… por problemi qëndron se nuk asht fort e lehtë me mbrritë te skena e këtij spektakli… mbasi ajo çka u shfaq në pak orë ndodh mbas pothuej nji shekulli, qysh prej vitit të largët 1929, (koha e krizës së madhe), dhe si duket mbetet edhe si dëshmi se bota asht vazhdimisht nën kërcënime e kthetra krizash… po edhe ngricash…

Niagara 8 janar 2014

Niagara 8 janar 2014

Pra, ky spektakël i jashtzakonshëm asht shfaqë vetëm në sytë e atyne pak turistave, të cilët (për fat o fatkeqsi – ende s’mund të thuhet) janë ndodhë aty përreth si vizitorë të zakonshëm të Kaskadave të Famshme të Niagarës, kur si për çudi… ato janë ndalë së qeni të tilla, prej  nji stuhie ngrice dhe bore që përfshiu krejt Amerikën e Veriut, dhe ku temperaturat kanë zbritë deri në 30 e 40 gradë nën zero… gja pothuej e pandodhun dhe e pabesueshme.

Niagara - Kaskada Sot

Niagara – Kaskada Sot

Pamjet e mbrrituna përmes rrjeteve të ëeb e kanë lanë me gojëhapun botën mbarë… po edhe unë, si i mbetun me gojëhapun përballë kësaj kasaphane ngrice… po përpiqem me ua përcjellë kët ngjarje përmes disa fotove të këtij spektakli… që sigurisht duhet pritë edhe nji shekull tjetër… që ai të përsëritet…
9 janar 2014

 

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Arkivi Jozef Radi, Artikuj  Etiketat: , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook