Në përvjetorin e lindjes së Mbretit Zog I – rrëfim në dy kohë nga Tomor Cerova

0
42
Ahmet Zogu (1895-1961)
Ahmet Zogu (1895-1961)

Në përvjetorin e lindjes së Mbretit Zog I

rrëfim në dy kohë nga Tomor Cerova

Prof. Tomorr Cerova ishte i biri i Riza Cerovës (vrarë pas kryengritjes së oficerëve në vitin 1935, e njohur si Kryengritja e Fierit).
Ai kishte studjuar 8 vite në Moskë për ekonomi nafte. Ishte antar i PPSH dhe disa kohë kishte qënë Sekretari i parë i Rajonit 4 të PPSH, për Tiranën.
Prof. Cerova ishte një profesor praktik, trim dhe kishte kuptuar me kohë që sistemi nuk funksiononte siç predikohej dhe burokracia komuniste po e mbyste në çdo pore shoqërinë shqiptare.
Shpesh leksionet i lidhte me case-study reale që ai kishte kaluar gjatë eksperiencës së tij të gjatë profesionale dhe jetësore. Me pak fjalë ishte një profesor simpatik…
Për të treguar burokracinë e viteve ’80, një herë na rrëfeu një histori personale…
“Ishte mbrëmje… Po shikoja lajmet në TV kur bie zilja e telefonit: ‘Jam Sulo Gradeci!” – me thotë zëri nga ana tjetër e telefonit…
Kujtova se dikush po tallej me mua dhe iu përgjigja: ‘Kohë dhe emër për shaka paske gjetur!’
Sulua ishte skraparlli si unë, njiheshim por nuk kishim ndonjë miqësi të ngushtë.
Ai e kuptoi habinë time dhe vijoi ‘Mos u shqetëso, do të të vijë makina për 5 minuta. Ju kërkon shoku Ramiz!’
Pas 5 minutash erdhi vërtet makina dhe për disa minuta ishim tek Vila e Ramiz Alisë, në Bllok.
Pasi më përshëndeti miqësisht me shpjegoi për çfarë na kishte thirrur. E shoqja e Presidentit Alia kishte vdekur disa kohë më parë dhe ai po bënte një album me fotografitë e saj. Më pyeti për disa foto në Moskë ku përveç meje dhe znj. Semiramis ishin edhe disa shokë të tjerë. Qëllimi i pyetjes ishte nëse këta shokë vazhdonin të ishin korrektë me vijën e partisë.
I dhashë informacionin, për të cilin më falenderoi. Më pas më pyeti miqësisht për ndonjë nevojë personale apo familjare. Çfarë t’i kërkoja Presidentit…!
Po e hedh një gurë njëherë mendova… ‘Shoku Ramiz, nëna ime Ruzoja, i kaloi të tetëdhjetat, por nuk del dot nga shtëpia. Banojmë në katin e tretë në një pallat përballë Institutit të Kulturës Fizike.

Riza Cerova
Riza Cerova

A është e mundur ndonjë kat i parë në ndërtesat dykatëshe afër qendrës që kanë edhe pak oborr?!’
‘Patjetër! – më tha ai – Do të flas me shokët Pirro dhe Llambi!’
Sinqerisht u gëzova…
Pas tre javësh vajta në Komitetin Ekzekutiv të Tiranës, ku kisha disa miq dhe i tregova premtimin e numrit 1 të shtetit.
Ata buzëqeshën… Nuk kuptova gjë.
Vajta disa herë të tjera në Komitet, asnjë nuk takoja dot dhe përfundimisht iu gëzova apartamentit që kisha.
Paralelisht me këtë histori ju rrëfej një tjetër histori…!
Babanë tim, Riza Cerovën, e vranë forcat e Zogut, me 22 gusht 1935, pas shtypjes së Kryengritjes së Fierit.
Isha vetëm 5 vjeç… dhe mbeta jetim me nënën time.
Një vit me pas duhet të shkoja në shkollë…
Disa miq të babait u interesuan për mua dhe vajtën dhe takuan ministrin e Arsimit, z. Mirash Ivanaj… për të ndihmuar jetimin Tomor Riza Cerova…
Ai menjëherë dha urdhërin që të regjistrohesha në një shkollë me konvikt në Elbasan.
Por miqtë e babait i bënë edhe një kërkesë tjetër ministrit… Eshtë i vogël dhe javët e para do e shoqërojë nëna e tij. Por nuk kanë kokërr leku!
I menjëhershëm qe reagimi i ministrit human… Dha urdhër për paradhënie si dhe nxorri nga xhepi disa monedha për një dhuratë për mua.
Në mbrëmje arritëm në Elbasan, drejt në konvikt bashkë me nënën time… Të nesërmen fillova shkollën.
“Unë isha i biri i Riza Cerovës. Ata ishin njerëzit e Ahmet Zogut.
Ata më kishin vrarë babanë…!”
Marrë nga muri i Fb i Saimir Kadiut, 8 tetor 2022

Related Images:

Artikulli paraprakAli Baba dhe dyzet hajdutët & Karvani nga Teherani – Dy përkthime nga Agim Xh. Dëshnica
Artikulli tjetërNjë dozë tolerance ndaj vetes dhe botës – nga Ervina Toptani
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.