Nana Zoja kalon n’jetën e amshume – Jozef Radi

0
9
Zoje Dede Progni (1930-2020)
Zoje Dede Progni (1930-2020)
Zoje Dede Progni (1930-2020)
Largimi nga jeta i nji zonjë të quejtun Zoje Progni, s’asht thjesht humbje për të dashtunit e saj,
po për të gjithë ata që e kanë njoftë dhe e kanë dashtë, po edhe ata që s’e kanë njoftë
po kanë mujte me ndigjue e lexue historinë e jetës dhe dhimbjeve të saj,
që janë përtej të pabesueshmes…
Zoje Progni ishte nji grue e sakrifikueme, nji nanë shembullore, nji burrneshë malësie,
nji zojë fisnike e rrallë, që jetoi afër nji shekull e kapërceu me heroizëm të heshtun e t’përvuejtun,
me nji dinjitet solemn e shpirt të paepun kohën e shtrigave dhe shtriganëve,
që ia mbushën jetën me vorre, ndëshkime e dhimbje pafund…
Ajo s’la veç nji emën të mirë e të nderuem, ajo nuk dëshmoi veç përkushtim e dinjitet, mbi të gjitha
ajo la mbas shembullin e nji grueje të rrallë, që kur nji shtet i përbindshëm i vrau babën,
i burgosi burrin, e internoi me nji kërthi në krahë në Tepelenë, ajo i përballoi si stoike e si sojnike
krejt egërsinë e përbindshme të nji makine vrastare, duke dëshmue edhe ashtu e imtë edhe vogël
se Njeriu i Vërtetë asht ma i fortë se çdo diktaturë e përbindshme, e çdo zhgan kafshësh të zeza…
veç tjerash ajo asht edhe nana e mikes time të shtrenjtë, Luli Progni,
gazetares ma shembullore n’nji kohë të përçudun si kjo që jetojmë e përcjellim trishtueshëm…
Ngushllimet e mia ma të ndjeme Lul,
ti dhe nana Zojë i keni dhanë aq shumë dritë njena-tjetrës në kohë të vshtira,
prandej ajo s’largohet prej jete, po i ban dritë, shumë dritë kësaj jete, edhe përmes teje…
Pastë Paqen e Pasosun Nana Zoje!
Me respekt të thellë jozef radi
.
Kampi i Tepelenës - Mundimi i grave dhe vajzave
Kampi i Tepelenës – Mundimi i grave dhe vajzave

Nana Zoja kaloi në jetën e amshume…

Zoje Progni, nëna e gazetares Luljeta Progni, një nga të mbijetuarat e Kampit të Tepelenës, u nda nga jeta sot në moshën 90- vjeçare.
Zojën e fali Zoti grua, por fati e solli të bëhej edhe burrë i familjes për 16 vjet. Ishte një nënë e re 21 vjeçare bashkëshorte e një të burgosuri politik. Nuk kishte kohë për ëndrra. Duhej të mendonte natë e ditë se si t’u mbante shpirtin gjallë anëtarëve të familjes, Nikës së vogël, nënës dhe të shoqit, syrgjynosur në kampet e punës së detyruar dhe burgjet e diktaturës komuniste.
Jeta e përballi me vuajtjet e mëdha; me arrestimin e bashkëshortit, me internimin komunist ne kampin e vdekjes në Tepelenë. Komunizmi i përcaktoi Zojës fatin e jetës, ku e vetmja zgjedhje e saj ishte forca.
Nana Zoja ishte vajza e “armikut”, në moshën 15 vjeç pa babanë t’ia pushkatonin komunistët, pa burrin e saj pas hekurave të burgut për 16 vite rrjesht, rriti fëmijët me peshën e rëndë të luftës së klasave. Nana Zoja ishte nanë e fortë shqiptare që s’u përkul asnjëherë.
Kujto.al i shpreh ngushëllime famijes!
.
Miq dhe të afërm, lamtumira e fundit do t’i japin tek Floga në Shkodër. Pritja në orën 8:00-13:00. Varrimi ne oren 16:00 në varrezat e Tufinës, Tiranë!
.
Marre prej kujto.al – Arkiva Online e Krimeve dhe Viktimave të Komunizmit në Shqipëri

 

Related Images:

Artikulli paraprakVazhdim i një historie të parrëfyer me Gjyslyme Lekën dhe gra të tjera… – nga Jozef Radi
Artikulli tjetërTestamenti i Fishtës sipas Lasgush Poradecit dhe një krahasim me Dante Aligerin
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.