M’bojat m’Nurrës – Rrem Vogli pri Rrashbulle (1935)

2
12
“Qyfyre të Rrem Voglit, katunar pri Rrashbulle... Phoenix
“Qyfyre të Rrem Voglit, katunar pri Rrashbulle... Phoenix
“Qyfyre të Rrem Voglit, katunar pri Rrashbulle... Phoenix
“Qyfyre të Rrem Voglit, katunar pri Rrashbulle…” Phoenix

M’bojat m’Nurrës

Rrem Vogli katunar pri Rrashbulle

Nga libri “Qyfyre të Rrem Voglit, katunar pri Rrashbulle…” skica Lek Pervizi

Shkova né ù m’bòjat. Amò për t’thon ti, ç’deshe. Ç’ka mre, pse mos t’shkoj ne una? Gjith dinjòja tu shku; hele për dit djele, s’bohet hesap kallaballiku. Trompila plot! Gjyçfarsoj biçimi kalojnë ke karrakolli. Ne komjonat jon plot me njerëz qi shkojn tebdilhava. Krizëm thotë hallku… Çere krizme, me? Krizëm kina no, qi s’po na bi shi, se sa për qeret, e? Jo mër jo! Effenem, ku e kisha muhabetin, gjith jon tu shku m’bòja; thash pra t’shkoj ne unà. Narkova disa kpuj ve, ne i barrë kakamora, ush i thashë gamores ne hika…
Për pazar, o vlla, mos pyt, se s’maj men çere shita, e çere mora. Sa hyna ku fillojnë binotë, m’hiku menja e fiqirit fare. As pazarllik maj men, as fargjoje; ene pa pare t’thush, kishin pasë për t’mi mor.
Ku je mi dynjò, ku je? Ke shkum kot për zotin, pa pà e pa bò farigjoje. Ku t’filloj e ku t’maroj una i shkreti? U rrëklly dinjòja màr e prap, e nò m’Rrushbull, s’paskim ditë gjo pri gjòje! Gjyçfarsoj biçimi, ne t’gjith cupllak, si na ka bo Zoti (m’vje turb me e thòn!) Demek t’ëm kishe thonë përpara se kshu kshu ka bo vaki m’Bòjat, eshedibillah kishe për t’thon: “Hik mer badalla, se ti qeke lujtë ka menja fare!” Rujna Zot me u xhëvesh cupllak nò m’Rrashbull, ne t’shkojsh e t’shullohesh m’dill karshi kallaballikut… t’zbrujnë m’dajak, për Pigamer!
Nejse mò, aty m’Bòja ishin t’gjith cupllak (kishin veç i cop livere ka mesi vixhudit) në gjith ditën e ditës shulloheshin m’dill kot si koti… sa rrijshin barkas m’ron, sa gjezdisshin tërmò e tërpò, sa zhytshin m’uj… Dinjò, dinjò ku je? Gra ne burra përzì, ne bile bile (tobe estafkurullah) allabraça… M’erdh turb ne thash: T’hiki i her! Kapshin krah për krah ne dilshin m’resme, ashtu si ishin… Fugojshin sa anej sa knej ne qesh’shin ne gërthitshin…

Gamori n'plazh
Gamori n’plazh

***
Hik mer Rrem, se s’jon punë për tyna kto… Shko mër lal m’shpi e xhvish misrin se t’meti m’fushë! S’ke pun m’ù përzì me kto zotnitë tina, ktò jòn njerz t’gjezdis, kòn qen m’Avropë, kòn pà gjyçfarsoj gjojnash, tajatra, mërzik, kòn qen m’shkoll mo shum se tina, ti ke qen vetëm ke hoxha m’Tiron, m’vakt t’Nuhut… Ene t’dùsh bilè, s’t’bojnë tenezyl, pse s’un merresh vesh me to, me at katunarçen qi flet. Nigjo i her ç’thonë! Ku merr vesh ti mer qyq se ç’do me thòn madòm, merçi, oruàr, banxhorna, gracia tanta ne alivederçe… A kè noj spat ene i cop dru me çà? Hik mer lal se po flliqe e po bò n’i gabim kot nasi koti… ç’të duhet tyna gjymyshlli pallaska!
M’u shkref binòja fare. Njikaqigjò m’ù bò lòmshi m’bark pri mërzis. Me k’to menime t’rona, u nisa me hik, kur… s’m’bojshin sytë, për Zotin: Meremja e Tutës Selmon Xhaferrit prì Rrashbulle!! Meremja qi kishte shku parcivjeti hysmetçije m’Tiron… ene ajo cupllak si qerët! Ene ajo me zotnilerët! M’erdh gjaku m’ven. Helbete thash, ina pri i katuni ene i bzòna:
-Si je mi Mereme? Ku je mi Mereme, se na harrove fare?!
Fësht u kthy për i her ne ma priti:
-Kush je mër tina si m’thu Mereme? Ku m’njef me ti mù?
Ne una: -Si mi, s’m’njef mu tina?! S’e njef Rremën e Asmon Seferit pri Rashbulle?
-Yyyy, or qenef! M’morsh t’keqen mër edepsiz; ç’ke tina se kush jom una? U jom zajusha Meri Razbul! Hik se për njat Zot, t’përlaj i dajak të shënosh e t’kpus kokrrën e shpinës, mër bagabon, mër parja e lame… të shpëlaftë mortja … të shpëlaftë…!
Dinjò… dinjò ku je…!
Ush i thash gamores ne hika…

Rrota e jetës (Illyria, Nr.22, 14 shtator 1935)
(Revista letrare “Meremja” Nr. 6, 1 maj 1944)

 

Related Images:

Artikulli paraprakKush duhet t’i sjellë eshtrat e Qazim Mulletit n’atdhe?!
Artikulli tjetërSkeda Biografike e Pashko Gjeçit… Jozef Radi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

2 KOMENTET

  1. M’Bòjat m’Nurrës (Te Banjat në Durrës), është nji perlat e letërsisë dialektale, dhe nji nga margaritarët e humorit shqiptar… E kapërcyer në heshtje dhe hije, kjo pjesë jeton prej gati 80 vitesh… dhe duket ende e fresket, e këndshme, e pashoqe në zhanrin e saj… Eshtë kohë vere… kohë plazhi… dhe sigurisht diku aty rrotull jush duhet të jenë edhe personazhi i Rrem Voglit me gamor, po edhe ai i Meremes (Meri Razbul)…
    Nji rikthim ndër kohra që ia vlen… sepse ka aq shumë ironi dhe humor prej mjeshtrit të dialektit dhe humorit… Mit’hat Aranitit! jr

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.