Mbi çlirim-pushtimin fashisto-komunist! – nga Genci Hoti

0
12
Revista amerikane në gjuhën shqipe - dhjetor 1944 që jep lajmin
Revista amerikane në gjuhën shqipe - dhjetor 1944 që jep lajmin
Revista amerikane në gjuhën shqipe - dhjetor 1944 që jep lajmin
Revista amerikane në gjuhën shqipe – dhjetor 1944 që jep lajmin

Mbi çlirim-pushtimin fashisto-komunist!

nga Genci Hoti

Fjalën Çlirim jemi të detyruar ta pranojmë, pse e kanë pranuar ata që i vendosën komunistët në pushtet me 1945 (foto); ndërsa fjalën Pushtim, i pëlqen apo nuk i pëlqen miletit, jemi të detyruar ta pranojmë, simbas asaj që kemi përjetuar pas 1992 në raport me jetën para kësaj date. Kështu që shqiptarët e kanë të nevojshme të rishikojnë termat çlirim dhe pushtim sipas realitetit të përjetuar dhe sipas propagandës gjuhësoro-filozofike, edhe pse jam i bindur që zbërthimi filozofik na poshtëron ne shqiptarët në maksimum në drejtim të paditurisë.
.
Pronarja e revistës në fjalë.
Pronarja e revistës në fjalë.
Meqënëse termin pushtim e kemi ezauruar një herë (për këtë shih art. 23. Populli shqiptar dhe pushtuesi antikombëtar 08.12.2008, publikuar në gencihoti.com), por edhe meqënëse nesër mbushen plot 77 vjet që jemi “çliruar” nga “pushtimi” nazist, dua t’u kujtoj bashkëatdhetarëve të mi kohën kur Shqipëria u “çlirua” nga nazistët.
Politika shqiptare e sotme “grindet”, ose bën sikur grindet, mes vetes mbi datën e çlirimit në është 28 apo 29, edhe pse asnjëra palë nuk ka asnjë dokument mbi këtë argument.
.
Po mirë... gjitha dokumentet gënjejnë... vetëm komunistat jo!!!
Po mirë… gjitha dokumentet gënjejnë… vetëm komunistat jo!!!
Dokumenti më i saktë dhe autentik mbi këtë problem është një njoftim i dhënë prej Zyrës së Informatave të Qeverisë së Shteteve të Bashkuem t’Amerikës (foto). Sipas këtij dokumenti rezulton se “Për çudi çlirimi i plotë i Shqipnis takoi pak dit para Ditës së Flamurit e kështu Shqiptarët e kremtuen këtë ditë madhështore me gëzim shumë të madh” (foto). Fjala bëhet për datën 25 nëntor 1944, kur e gjithë bota antifashiste mësoi nga Berati se e gjithë Shqipëria ishte e boshatisur nga forcat naziste. Atë ditë në Berat është mbajtur pleniumi i 2-të i KQ të PKSh-re mbi të cilin është bërë një libër. Mbas faqes 98, kemi diskutimin e datës 25 nëndor dhe diskutimet e Nako Spiros (faqe 113-126) apo Sejfulla Malëshovës (faqe 126-133) dhe fjalën e Velimir Stojniçit (faqe 134-152) të cilat tregojnë se në këtë ditë është thënë: “Sot jemi në një Shqipëri të çliruar” (f. 125); “Sot jemi në çlirimin e krejt Shqipërisë” (f. 131); “Keni çliruar me luftë vëndin tuaj” (f. 134).
.
Lajmi i dhënë nga kjo revistë mbi datën e çlirimit të Shqipërisë.
Lajmi i dhënë nga kjo revistë mbi datën e çlirimit të Shqipërisë.
Shihet qartë se data 25 Nëndor 1944, është dita e çlirimit të Shqipërisë. Por nga ana tjetër ekzistojnë një sërë përgënjeshtrimesh për ato kohëra. Fillimisht në ndihmë na vjen gjenerali Shefqet Peçi, i cili në librin e tij me kujtime dhe dokumenta nga lufta nac-çli. tregon se me 25 Nëndor 1944, ai e kishte gjetur popullin e Shkodrës në festë, dmth të çliruar. 
Nuk jemi ne, por shqiptaro-amerikani që kostaton se 4 ditë në kalendarin komunist, s’prish punë, e keqja vjen nga gënjeshtra. (Lekë Harapi, 50 vjet kujtime, f. 46).

Atëhere përse grinden politikanët shqiptarë mbi një datë të gënjeshtërt dhe bëjnë sikur nderojnë dëshmorët e rënë në luftime?!?

.
Marrë nga muri i fb i Genci Hotit, 24 nëntor 2021

 

Related Images:

Artikulli paraprakArtefakte të Panjohura gjetura në Zhilivode të Vushtrrisë – nga Fahri Xharra
Artikulli tjetërNata e Zezë e 22 shkurtit, 1951 – nga Filip Guraziu
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.