back to top
13.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

Koncertin i Filarmonisë së Vienës 2019 dhe dirigjenti Christian Thielemann

Gazeta

Koncerti i Vitit 2019 - Vjenë
Koncerti i Vitit 2019 – Vjenë

Koncertin i Filarmonisë së Vienës 2019

dhe dirigjenti Christian Thielemann

Christian Thielemann, dirigjenti gjerman 60 vjeçar, (lindur në Berlin, më 1 prill 1959), do të drejtojë Koncertin e Vitit të Ri 2019, të Filarmonisë së Vienës.
Eshtë hera e parë që një dirigjent gjerman drejton Filarmoninë e Vienës në Koncertin tashmë tradicional të Vitit të Ri…
Aktualisht Thielemann është dirigjent i Staatskapelle Dresden, një nga orkestrat më të vjetra (krijuar në vitin 1548) dhe më të famshme të botës.
Thielemann ka qenë qysh në moshën 19 vjeçare asistent i të madhit Herbert Von Karajan.
.
Herbert von Karajan & Christian Thielemann
Herbert von Karajan & Christian Thielemann
Ai bëhet dirigjenti u 17-të që drejton Koncertin e famshëm të Filarmonisë së Vienës (i cili ka filluar më 31 dhjetor 1939. Pra është edhe viti i 80 jubilar i këtij eventi).
Përpara tij e kanë drejtuar këtë orkestër:
.
Dirigjenti Christian Thielemann (1959)
Dirigjenti Christian Thielemann (1959)
1.Clemens Krauss, 1939, 1941-1945, 1948-1954
2.Josef Krips, 1946-1947
3.Willi Boskovsky, 1955-1979
4.Lorin Maazel, 1980-1986, 1994, 1996, 1999, 2005
5.Herbert von Karajan, 1987
6.Claudio Abbado, 1988, 1991
7.Carlos Kleiber, 1989, 1992
8.Zubin Mehta, 1990, 1995, 1998, 2007, 2015
9.Riccardo Mutti, 1993, 1997, 2000, 2004, 2018
10.Nikolaus Harnoncourt, 2001, 2003
11.Seiji Ozawa, 2002
12.Mariss Jansons, 2006, 2012, 2016
13.Georges Prêtre, 2008, 2010
14.Daniel Barenboim, 2009, 2014
15.Franz Welser-Möst, 2011, 2013
16.Gustavo Dudamel, 2017
17.Christian Thielemann, 2019
.
Papa Ratziner dhe dirigjenti Thielemann
Papa Ratzinger dhe dirigjenti Thielemann
Marrë nga muri i Fb i Saimir Kadiut

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.