Ju e dinit dhe te gjithe e dinim! – nga Artan Gjyzel Hasani

0
9

Kreu i PD Basha, dhe Lideri Historik
Kreu i PD Basha, dhe Lideri Historik

Ju e dinit dhe te gjithe e dinim!

nga Artan Gjyzel Hasani

Më poshtë ështëe një status i imi i para 5 muajve. E ripostoj pikërisht sot sepse koha më dha të drejtë.
Nuk jam çuditur aspak me vendimin e gjykatës për t’ia lënë vulën një pakice që praktikisht përtej anës juridike, përfaqëson veten e vet dhe disa përfitues nga të qenurit e Bashës në krye të PD-së.
Por çuditem me çudinë dhe zemërimin e mbështetësve të Foltores me këtë vendim gjykate.
Vallë vërtet ndonjë nga këta besonte se Gjykata do të bënte drejtësi? A nuk janë ata vetë që me të drejtë anatemojnë prej shumë vitesh gjykatat si zgjatime të Edvin Ramës?
Askush nga ata nuk ka të drejtë të zemërohet me vendimin e një gjykate të Ramës.
Ata duhet të zemërohen me veten e tyre që vepruan nën moton e njohur “Bëje o Zot të jetë ëndërr!” ndërsa ndodheshin brenda gojës së ujkut.
Humbën jo 5 muaj, por një vit e 5 muaj duke bërë luftën e humbur për Vulën!
1 vit e 5 muaj të humbur në mënyrën më të padenjë të mundëshme!
1 vit e 5 muaj që do të kishin krijuar një Parti të re realisht të Djathtë dhe Konservatore, e cila do hynte denjësisht në betejën e afërme elektorale…

Vula me Vete Gjithkah
Vula me Vete Gjithkah

Vula, Vulëmbajtesit dëhe Vulëhumburit

E kam thënë që në momentin kur Berisha filloi lëvizjen e re të Foltores: Duhet të krijonte një Parti të Re me mbështetësit e tij të panumërt. Një parti të Djathtë, një parti realisht Konservatore dhe të mos mbetej peng i emrit, vulave, gjykatave dhe i asaj pakice në thelb sorosiste që i ka ligjërisht ato vula.
Partia Demokratike e kreu misionin e saj, edhe pse jo të plotë dhe zhgënjyes për një pjesë të nismëtarëve të vet ku bëj pjesë edhe unë. Pa ia mohuar kontributet në 30 vjet, por pa ia harruar edhe zullumet, ajo parti me atë emërtesë u duhet lënë vulëmbajtësve.
PD, duam apo nuk duam ta pranojmë është një emër i njollosur dhe e ka humbur prej kohësh magjinë e dikurshme elektrizuese ndër militantët dhe përkrahësit e vet.
Duke krijuar një parti të re nga Foltorja, Berisha do të kishte fituar kohën e duhur dhe të çmuar për të hyrë në betejat elektorale dhe nuk do të katandisej si prifti që kërcen nga belaja dhe të kërkonte bashkim me ata që realisht nuk janë as konservatorë, as të djathtë dhe për më tepër janë ushtarët e Soros dhe kushërinj ideologjikë të Ramës…
Kjo është të lëpish publikisht atë që ke pështyrë publikisht deri sot.
Duke krijuar parti të re grupi vulëmbajtës do të shkërmoqej vetiu, sepse atë nuk e faktorizon elektorati apo mbështetësit, por vetëm vula që u ka lënë në dorë gjykata e Edvinit.
Betejat elektorale bëhen me elektorat dhe jo me vula, dhe Berisha e ka atë elektorat.
Vazhdoj të besoj se krijimi dhe forcimi i një partie realisht konservatore është më i rëndësishëm se fitimi me çdo kusht i zgjedhjeve të radhës.
Më mirë një humbje elektorale si konservator, se sa nje fitore të përkohëshme me një PD të copëtuar ndër sorosistë.

Ke aq të drejtë o Tan… sa s’ka… Po ne për një plesht djegim Jorganin! Edhe PD-në e shëndrruan në plesht kur kishin gjithë kohën dhe energjinë për të organizuar një Front Kundër së Keqes! Tashti le të merren me vulën deri në zgjedhjet e 2025!!!
Teatër Kukllash dhe politikanë dritëshkurtër…

Related Images:

Artikulli paraprakNjë reagim në lidhje me marrëveshjen me Malin e Zi – nga Romeo Gurakuqi
Artikulli tjetërArdhja e De Radës e italo-arbëresheve në botimet në Shqipëri – mes interpretimit dhe transliterimit si interkulturë – nga Leka Ndoja
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.