Janë spiunë! Gjejini dhe i diskreditoni publikisht! – nga Nebil Çika

0
10
Në Sherbim të Popullit - Sigurimi i Shtetit
Në Sherbim të Popullit - Sigurimi i Shtetit
Në Sherbim të Popullit - Sigurimi i Shtetit
Në Sherbim të Popullit – Sigurimi i Shtetit

Janë spiunë! Gjejini dhe i diskreditoni publikisht!

nga Nebil Çika

E gjeta kush është dhe ku është patronazhistja ime, Elona Musa.
Kishe të drejtë Altin Meçja!
Mos i neglizhoni, i gjeni dhe bëjini publikë. Kjo bandë kriminale duhet diskredituar publikisht. Mos e merrni lehtë. Dosja e krijuar për ne e familjet tona databaza e PS përdoret, jo vetëm për informacion politik dhe elektoral.
Ti ke një hall me qeverinë, bashkinë apo institucione të tjera shtetërore dhe kërkon zgjidhje. Ata hapin data bazën e PS. Nëse nuk rezulton “i tyre” harroje zgjidhjen.
Ata mbledhin informacione për ne për familjet tona, gjejnë pikat e dobëta të njerëzve dhe i përdorin për presion politik, për t’i detyruar të votojnë për ta. Kjo është përndjekje sipas modelit komunist të luftës së klasave. Ata nuk kanë ndryshuar asgjë përveç emrit!
Këta patronazhistët nuk janë të pafajshëm as viktima, siç po përpiqen të deklarohen disa, por pjesë e një organizate të strukturuar kriminale.
Është praktikë e njohur e bandave kriminale dhe komunistëve që të inkriminojnë anëtarët e tyre.
Kjo ndodhte edhe në diktaturë. Anëtarët e PPSH raportonin për sjelljet e atyre që njihnin në vendbanim apo vendet e punës, mblidhnin të dhëna për ta dhe mbi këto raportime krijoheshin opinionet kush ishte me pushtetin komunist dhe kush ishte armik i tij.
Mbi këto të dhëna u zhvillua lufta e klasave që i kushtoi aq shumë gjak e vuajtje popullit dhe kombit tonë.
Janë thjesht spiunë, vetëm se kanë “modernizuar” emrin – sot quhen: patronazhistë.
.
Model i skedes Patronazhiste
Model i skedes Patronazhiste
Patronazhisti dhe detyrat e tij patriotike
Patronazhisti dhe detyrat e tij “patriotike”

Related Images:

Artikulli paraprak103 letrat e Shkodranit, Sheuqet Muka, personalitet i shquar i Arsimit dhe kulturës shqiptare – nga Pertefe Leka
Artikulli tjetërShpirti të pastë dritë nëna ime, heroina ime: Qerime Bome! – nga Çiljeta Bome
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.