back to top
23.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024

Jam krenare për origjinën time! – Sindi Manushi,31-vjeçarja nga Elbasani që u zgjodh kyebashkiake në qytetin italian të Pieve di Cadore

Gazeta

Sindi Manushi - Kryetar bashkie ne Pieve di Candore
Sindi Manushi – Kryetare bashkie ne Pieve di Candore

Jam krenare për origjinën time!

Sindi Manushi31-vjeçarja nga Elbasani
që u zgjodh kyebashkiake në qytetin italian të Pieve di Cadore

16 Maj, 2023 
Sindi Manushi, 31-vjecarja me origjinë shqiptare, është zgjedhur në krye të bashkisë së Pieve di Cadore, në zonën Belluno, në zgjedhjet lokale që u mbajtën të dielën në Itali.
Mediat italiane i kanë kushtuar një artikull vajzës nga Elbasani, e cila prej 22 vitesh jeton në Itali.
“Jam krenare për origjinën time shqiptare, por kam një kohë të gjatë në Itali dhe ndihem një qytetare italiane. Unë kam jetuar gjithmonë në Pieve di Cadore, përveç një periudhe universitare në Trento, për të përfunduar studimet për drejtësi”, – ka deklaruar ajo.
“Fillimisht ardhja në Itali ishte e vështirë, pati një periudhë hutimi. Vijmë nga një vend shumë i ndryshëm nga Italia dhe mbi të gjitha nga një qytet industrial, Elbasani…”
“Lëvizja nga Elbasani në Pieve ishte një tronditje dhe mund ta imagjinoni pse. Po për mua ishte një risi absolute…” – thotë Manushi.

Marre nga https://www.balkanweb.com/

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.