back to top
15.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill, 2024

Isuf Luzaj – fragment nga “Filozofia e Bukurisë”

Gazeta

Prof. Dr. Isuf Luzaj (1913-2000)
Prof. Dr. Isuf Luzaj (1913-2000)

“Shumica e politikanëve janë sofistë në shërbim të demagogjisë.

Alegoria e sofizmit është si një vidë që hyn në shpirt të masave duke u përdredhur me burgji.

Ecën si një nepërkë, duke u përdredhur dhe, vetëm kur vdes,

shtrihet drejt dhe ne shohim gjithë boshësinë e saj.

Në tërë kursin e Historisë, demagogët kanë ditur të marrin fuqinë e Pushtetit,

porse nuk kanë ditur të qeverisin me demokraci, drejtësi, barazi, vëllazëri.

Shteti konvertohet në një polici sekrete.

Policët, të zotët e vendit, dhe tirani kryetar i policisë terroriste…”

(Isuf Luzaj “Filozofia e Bukurisë”)

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.