back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Histori dashnie n’kohë e n’distancë… – Khalil Gibran në letërkëmbim me Mi Zijade

Gazeta

Khalil Gibran (1883-1931)
Khalil Gibran (1883-1931)

Histori dashnie n’kohë e n’distancë…

Khalil Gibran në letërkëmbim me Mi Zijade

Poetja dhe shkrimtarja egjiptiane shumë e njohur Mi Zijade ra n’dashni marrëzisht me poetin e shkrimtarin libanez, Khalil Gibran.
Prej njizet vitesh shkëmbyen letra mes njeni-tjetrit pa mujt me u taku kurrë.
Prej njizet vitesh ai prej Nju Jorku edhe ajo prej Kajros i thurnin poezi njeni-tjetrit pa kursim.
Nji prej herave, Gibran i kërkoi Zijades së tij nji fotografi, ndërsa ajo i ktheu nji letër pasionante ndër tjera i kërkoi: “M’përshkruj, njashtu siç m’imagjinon!”
Në postimin e radhës tij, Gibran e përshkroi: “Flokët t’i imagjinoj me kaçurrela, të shkurta aq sa t’i mbështillen ftyrës si kunorë…”
Mi Zijade, mbasi i preu flokët e saj të gjatë, shkoi në nji studio fotografie me fiksu portretin siç ia kishte kërku Gibran.
Mbasi mori në dorë foton e printueme në ditën e caktueme, po at ditë ajo ia postoi t’dashunit të saj.
Gibran, në letrën pasuese i shkroi:
“E pe sa i sinqertë isha n’imagjinatën time?!”
Ajo iu përgjigj: “Dashnia asht e sinqertë!”

Shkrimtarja egjiptiane Mi Zijade
Shkrimtarja egjiptiane Mi Zijade

Shqipëroi – Elmaz Fida
Përshtat në Gegnisht – Denata Rroji

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.