back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024

Hetuesi Brinja dhe makina e shkrimit… nga Kastriot Dervishi & Agim Musta

Gazeta

Aranit Cela - 650 procese politike, si hetues, prokuror dhe gjyqtar
Aranit Cela – 650 procese politike, si hetues, prokuror dhe gjyqtar

Hetuesi Brinja dhe makina e shkrimit…

nga Agim Musta

Ndoc Misloca, lindur në Tivar në vitin 1907 dhe banonte në Durrës. Ishte 63 vjeç, ku u arrestua më 28.2.1970 nga shokët e Sigurimit. Kishte qenë nëpunës i mesëm dhe prej tre vjetësh ishte në pension. Dosja formulare agjenturiale-operative ishte mbushur kundër tij e tanimë duhej hapur një proces i ligjshëm. Duke vrarë mendjen për akuzën që do ngrinin, hetuesi Nazmi Brinja kishte parë disa letra të ndaluara që Ndoci ia kish dërguar kunatit në Itali. I kish bërë përshtypje se ishin të shkruara në makinë shkrimi. Ndoci kish punuar llogaritar dhe e përdorte mjaft mirë këtë makinë. Hetuesi Brinja, mendoi se hetimi duhej mbështetur pikërisht te kjo makinë shkrimi, sepse me siguri do zbuloheshin edhe lidhjet e mundshme agjenturore dhe një rezidenturë e zbulimit italian që drejtohej nga një pensionist. Derisa çështja u sqarua, Ndoci vuajti fizikisht padijeninë e hetuesit. Duke mos dashur më, të kishte të bënte me një çështje qesharake, Brinja ua kaloi atë dy hetuesve të rinj, njëri prej të cilëve, më vonë, gjatë viteve të demokracisë, u bë sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave!!
Ndoc Misloca, u dënua me 5 vjet burgim për agjitacion e propagandë dhe “përvetësim të pasurisë socialiste në shumën e 1.418 lekëve” (se kish prekur sahatin e dritave) u lirua më 28.2.1975.
Historinë e tij, ia ka treguar Agim Mustës në burg, si dëshmi e nivelit profesional dhe kulturor të hetuesve të diktaturës komuniste.
nga Kastriot Dervishi
Makina e shkrimit e Zef Zorbes
Makina e shkrimit

Makina e shkrimit

I burgosuri Ndoc Misloca tregonte se si kryehetuesi i Degës së Punëve të Brendshme Durrës, Nazmi Brinja, e kish torturuar me ditë të tëra, duke i kërkuar makinën e shkrimit me të cilën Ndoci, i shkruante letra kunatit të tij në Itali.
Ndoci pohonte se letrat i shkruante me makinën e shkrimit, që ndodhej në zyrën e tij, ku ai punonte si shef llogarie. Nazmiu tërbohej nga zemërimi dhe e godiste me shkelma duke bërtitur: “Pse gënjen mor armik i fëlliqur!? Si ka mundësi që makinat tona të shkrimit të shkruajnë italisht?!”
I shkreti Ndoc, i lutej kryehetuesit që t’ia provonte pohimin me makinën e shkrimit që ndodhej në tavolinë, po ku dëgjonte injoranti Nazmi, fjalët e një “armiku të popullit”. Torturat vazhdonin dhe brinjët e të mjerit Ndoc, dërmoheshin nga shkelmat e xhelatit Nazmi, gjersa një ditë, një hetues i ri, ia kishte provuar kryehetuesit, se makinat e shkrimit që përdoreshin në Shqipëri, mund të shkruanin në çdo gjuhë të botës që përdorte alfabetin latin.
(Agim Musta, “Dosjet e gjalla”, Tiranë 1995, faqe 53-54)
.
Marrë nga Muri i Fb i Kastriot Dervishit, 1 shtator 2020


Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.