back to top
16.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Prill, 2024

Helen Margaret Kelly (1884 – 2 gusht 1952) – Princesha Vlora e Shqipërisë

Gazeta

Helen Margaret Kelly (1884 - 2 gusht 1952)
Helen Margaret Kelly (1884 – 2 gusht 1952)

Helen Margaret Kelly (1884 – 2 gusht 1952)

Princesha Vlora e Shqipërisë

Helen Margaret Kelly (1884 – 2 gusht 1952), është e njohur edhe si Princesha Vlora e Shqipërisë.
Ajo ka lindur në 1884. Ishte mbesa e Eugene Kelly, një bankier i pasur. Më 1 dhjetor 1901, ajo u martua me Frank Jay Gould, me të cilin kishte dy vajza binjake.
Më 20 qershor 1917, ajo u martua për herë të tretë me Princin Nuredin Vlora (që i përkiste dinastisë shqiptare Vlora), ata u divorcuan në vitin 1922.
Në Shqipëri njihej me emrin Princesha Vlora.
Helen u martua për herë të katërt, me 4 janar 1926, me Oscar M. Burke, president i Manhattan Soap Company.
Ajo vdiq më 2 gusht 1952, në Francë.
.
Marrë nga muri i Fb i Sokol Neçaj, 23 tetor 2021

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.